5 Փետրվար 2013 - 11:27 AMT
2012թ. հաջող էր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) գործունեության համար Հայաստանում, ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: Ըստ նրա, 2012թ. ՎԶԵԲ-ը 15 նախագիծ է ստորագրել, 8 վարկային համաձայնագիր ՀՀ առևտրային բանկերի հետ և 2 պետական համաձայնագիր: Մեկը 5 մլն դոլարի չափով Երևանի մետրոպոլիտենի լրաֆինանսավորման և արդիականացման համար, մյուսը՝ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ համաֆինանսավորմամբ 3՝ Բավրայի, Բագրատաշենի ու Գոգավանի, ՀՍԱ արդիականացման վերաբերյալ համաձայնագիրը:
2012թ. ներդրումների ընդհանուր թիվը կազմել է 94 մլն եվրո 2011թ. 93 մլն եվրոյի դիմաց:
Այժմ ՎԶԵԲ-ը բանակցում է երկու պետական նախագծերի շուրջ՝ «Հայջրմուղի» հետ ջրամատակարարման և խմելու ջրի որակի բարելավման ու գյուղական համայնքներում կոյուղու աշխատանքի վերաբերյալ, և եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող աղբանոցի շինարարության, որից կօգտվեն Կոտայքի մարզն ու Սևան քաղաքը: Քննարկվում են էներգախնայողության հետ կապված նախագծերը, որոնց իրագործումը հնարավոր է մասնավոր հատվածի հետ համատեղ, պետական կառույցների հետ կան բնակելի համալիրներում էներգախնայողության ծրագիր: «Մենք ուսումնասիրում ենք ՀՀ օրենսդրությունը՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների դրույթներ ընդգրկելու համար»,-ասել է նա:

5 Февраль 2013 - 11:11 AMT
2012 был успешным для деятельности Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) в Армении, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава Ереванского офиса Валериу Разлог. По его словам, в 2012 году EBRD подписал 15 проектов, 8 кредитных соглашений с комбанками Армении и 2 – государственных соглашения – допфинансирование на модернизацию Ереванского метрополитен на 5 млн евро, а также софинансирование с другими международными структурами по модернизации транспортной инфраструктур на 3 КПП (Бавра, Баграташен и Гогаван)
Общую сумма инвестиций в 2012 году составила 94 млн евро против показателя в 93 млн евро в 2011 году.
Сейчас EBRD ведет переговоры по двум государственным проектам – водоснабжение с компанией «Армводоканал» с целью улучшения качества питьевой воды и работы канализаций в сельских общинах республики, а также по строительству свалки, соответствующей европейским стандартам, которой будут пользоваться муниципалитеты Котайкой области и города Севан. Рассматриваются проекты по энергосбережению, реализация которых возможна с частным сектором, с госсектором есть проект по энергосбережению в жилищных комплексах. «Мы оцениваем законодательство Армении для включения положений по энергосбереющим технологиям», – сказал он.
Касаясь планов на 2013 году, глава Ереванского офиса выразил надежду, что объем инвестиций в экономику Армении будет не меньше прошлогоднего уровня.