6 Փետրվար 2013 - 10:09 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարությունը սկսում է Գորիսը միջազգային զբոսաշրջային կենտրոնի վերածելուն ուղղված PR-արշավը: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության ու տարածքայիյն և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: «Մենք արդեն բրոշյուրներ ենք տպում, տեղեկատվություն ենք տրամադրում և ներառել ենք այդ կենտրոնը մեր տարեկան ծրագրերում»,-ասել է նա: Իսկ ծրագրի անմիջական իրագործումն, ըստ նրա, կառավարությունը մտադիր է սկսել 2014 թվականին, երբ պատրաստ կլինեն նախագծային աշխատանքներն ու ֆինանսական հաշվարկները:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը հավելեց, որ կառավարությունը մտադիր է ակտիվացնել կյանքը հանրապետության այդ մասում, առավել ևս, որ իր աշխարհագրական դիրքով քաղաքը տարանցիկ ճանապարհների խաչմերում է ԼՂՀ, Հայաստանի ու Իրանի համար: «Դա թույլ կտա ապակենտրոնացնել զբոսաշրջությունը երկրում՝ տարբեր մարզեր ներառելով»,-ասել է նա:
Արա Պետրոսյանը նշել է, որ արդեն այժմ տեղական ներդրողները քայլեր են ձեռնարկում իրենց գործն ընդլայնելու համար: Մասնավորապես, «Միրհավ» հյուրանոցի սեփականատերը մտադիր է նոր համալիր կառուցել: Ավելին, իսպանական պատվիրակության ակնկալվող այցի շրջանակներում կենտրոնը կներկայացվի որպես առավել հեռանկարային ներդրումների համար: «Իսպանացիները հայտնի են նրանով, որ մասնագիտացած են հին տներում էկոնոմ դասի հյուրանոցների բացման գործում »,-ասել է փոխնախարարը:
Հունվարի 31-ին կառավարության նիստում հաստատվել է Գորիսի զբոսաշրջության զարգացման ծրագիրը, անհրաժեշտ ֆինանսական հատկացումները, որոնք կընդգրկվեն կառավարության 2014-2016թթ. ծրագրում:
Գորիս քաղաքը հանդիսանալով միջազգային տարանցիկ ճանապարհների ակտիվ կենտրոն` Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և հարևան Իրանի համար, իր յուրօրինակ աշխարհագրական դիրքով, բնական հանգստի գոտիներով, պատմամշակութային և ազգագրական առանձնահատկություններով ու ավանդույթներով և ենթա¬կառուցվածք¬ներով, լավագույն հնարավորություններն ունի զբոսաշրջային կենտրոն դառնալու և Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ իր ուրույն տեղն ու դերն ունենալու:
Հաշվի առնելով Գորիս քաղաքում գոյություն ունեցող մշակութային հուշարձանների բնույթը, գեղարվեստական արժեքը, առանձին հուշարձանների և հուշարձանախմբերի` ժամանակակից կյանքի գործնական պահանջների համար օգտագործելու հնարավորությունները, քաղաքում զբաղեցրած դիրքը, ինչպես նաև, ելնելով նրանց ապագա օգտա¬գործման, շրջապատող տարածքների գործառական ճիշտ կազմակերպ¬ման տեսան¬կյունից՝ հնարավոր է Գորիսի պատմական կենտրոնում ստեղծել «Հին Գորիս» պահպանման և օգտագործման համար ամբողջական պատմամշակութային զբոսաշրջային համալիր: Բացի այդ Գորիսն իր աշխարհագրական դիրքով ունի առանձնահատուկ բնություն, ինչը նպաստավոր պայմաններ կարող է ստեղծել առողջարանային, էկոլոգիական և արկածային զբոսաշրջության զարգացման համար:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Գորիս քաղաքի ինտեգրմանը միջազգային և հայրենական զբոսաշրջային շուկային, նպաստել Գորիս քաղաքը միջազգային չափանիշներին համապատասխանող զբոսաշրջային կենտրոն դարձնելու գործընթացին, նպաստել Գորիս քաղաքի մշակութային կյանքի ակտիվացմանը, նպաստել Գորիս քաղաք այցելող զբոսաշրջիկների թվաքանակի կայուն աճին, նպաստել Գորիս քաղաքում աշխատատեղերի ստեղծմանն ու զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտների ավելացմանը:

6 Февраль 2013 - 09:54 AMT
Министерство экономики Армении уже приступило к проведению PR-кампании международного туристического центра, который будет создан в городе Горис. Об этом сообщил начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. «Мы уже публикуем брошюры, предоставляем разную информацию и включили этот центр в наши годовые программы», – сказал он.
Непосредственно же к реализации программы, по его словам, правительство Армении намерено приступить в 2014 году, когда будут подготовлены проектные работы и финансовые сметы.
В свою очередь замминистра экономики Армении Ара Петросян добавил, что правительство намерено активизировать жизнь в этой части республики, тем более, что географическое расположение города является центром международных транзитных дорог для Армении НКР и соседнего Ирана. «Это позволит децентрализовать развитие туризма в республике, вовлекая разные регионы», – подчеркнул он.
В связи с этим Ара Петросян добавил, что уже сейчас местные инвесторы предпринимают шаги для расширения своего дела. В частности, владелец гостиницы «Мирхав» намерен построить дополнительный комплекс. Более того, в рамках ожидаемого визита испанской делегации, состоящей из представителей туриндустрии, этот центр будет представлен как наиболее перспективный для реализации инвестиций. «Испанцы известны тем, что специализируются на возведении гостиниц эконом-класса на месте старых домов», – отметил замминистра.
Программу развития туризма в городе Горис 31 января 2013 года на своем заседании утвердило правительство Армении. Расходы на реализацию программы будут включены в среднесрочную программу правительства на 2014-2016 гг.
В рамках программы, планируется также создание в историческом центре Гориса комплекса исторического туризма «Старый Горис». Благодаря природным условия в городе можно будет развивать оздоровительный, экологический и экстремальный туризм.
Цель программы – содействовать интеграции Гориса в международный и местный туристический рынок, что приведет к активизации культурной жизни города, в том числе и близлежащих территорий, повышению занятости населения и их доходов, роста числа туристов, посещающих Горис.
Город расположился в горном котловане, окружённом скалистыми грядами и пещерами, в 240 км от Еревана. Близ Гориса, в селе Хндзореск, — комплекс древних пещерных жилищ, археологический и этнографический музей. На левом берегу реки Горис находится образовавшийся в рыхлых вулканогенных породах лабиринт пещер с каменными пирамидами, причудливыми столбами (т. н. пещерный Горис). С древних времён естественные пещеры использовались как жилища, которые после появления металлических орудий расширялись и достраивались, образуя довольно большие поселения.
Жилые районы — на юге (старый) и на севере (новый). Между ними находится культурный и общественный центр. Недалеко от города находится красивейший, один из самых туристически важных монастырей Армении — Татев. Более того, Горис — один из промышленных центров Сюника, где в основном работают предприятия горнорудной промышленности.