6 Փետրվար 2013 - 10:51 AMT
Խթանելու համար Իրանից զբոսաշրջիկների ներհոսքը Հայաստան, նախատեսվում է ճանապարհային նշանների գրառումները անել նաև պարսկերեն լեզվով: Ինչպես ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, մասնավորապես, խոսքը Մեղրու մաքսատան մասին է: Ավելին, արդեն հրատարակվել են բրոշյուրներ, ուղեցույցներ, ճանապարհային քարտեզներ, որոնցով ղեկավարվելով պարսիկ զբոսաշրջիկը կարող էճամփորդել Հայաստանում:
Նույն նպատակլով ՀՀ կառավարությունը դեռ 2011թ. հունիսի 10-ին թույլատրեց ՀՀ ԿԱ առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի պետին` «Դյութի Ֆրի Ալիանս» ընկերությանը Մեղրիի մաքսային կետում 800 քառ. մետր հողամաս հատկացնել առանց մրցույթի: Հողամասը գտնվում է Կարճևան գյուղի Մայրուղի-4 հասցեում: Կառուցապատման իրավունք ձեռքբերած անձը հողամասը վարձակալելու է 49 տարի ժամկետով, վարձավճարը հավասարեցված է լինելու կադաստրային արժեքին: «Դյութի Ֆրի Ալիանս»-ը պարտավորվում է կառուցել անմաքս առևտրի խանութ և դրա պահեստային հատվածը:
Այս որոշումը պայմանավորված է Հայաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջության զարգացմամբ, մարդկային հոսքերի կտրուկ ավելացմամբ:
Անմաքս առևտրի կետը կնպաստի, որպեսզի Մեղրու մաքսատնով անցնող քաղաքացիները առևտուր անեն Հայաստանի տարածքում:
Նշենք, որ անցած տարի Նովրուզ բայրամի օրերին Իրանից եկող զբոսաշրջիկների անկում նկատվեց, քանի որ այդ երկրում սահմանափակվել էին արժութային գործարքները դոլարի հետ միջազգային պատժամիջոցների պատճառով:
Սակայն, ինչպես հավաստիացրեց Պետրոսյանը, դրանից հետո, երբ սահմանափակումները հանվեցին, պարսիկներն այնուամենայնիվ այցելեցին Հայաստան: Այս տարի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է սպասվում Իրանից:

С целью стимулирования притока иранских туристов правительство Армении намерено разместить на дорожных знаках надписи на персидском. Как сообщил замминистра экономики Армении Ара Петросян речь, в частности, идет о таможенном пункте Мегри-Ереван. Более того, уже опубликована брошюры, путеводители, дорожные карты и иная информация, руководствуясь которой иранский турист может без затруднений путешествовать по Армении.
С этой же целью правительство Армении еще 10 июня 2011 года разрешило начальнику Комитета госдоходов предоставить компании «Duty Free Alliance» вне конкурса 800 кв. м территории на таможенном пункте Мегри. Участок находится по адресу шоссе поселка Карчеван, 4. Аренда участка составит 49 лет, арендная плата будет уравнена кадастровой стоимости. «Duty Free Alliance» намеревается построить торговую точку, торгующую беспошлинными товарами, а также склад.
Это решение обусловлено развитием туризма между Арменией и Ираном, резким увеличением потока людей. Беспошлинный торговый пункт поспособствует, чтобы граждане, проходящие через таможенный пункт Мегри, торговали на территории Армении.
Надо отметить, что в прошлом году в период Новруз байрама (Новый год по персидскому календарю) был зафиксирован спад турпотоков из соседнего Ирана в силу того, что власти этой страны ограничили валютные сделки с долларом, исходя из международных санкций.
Однако, как заверил Ара Петросян, после того, как эти ограничения были сняты, иранцы все-таки посетили Армению, согласно запланированному путешествию. В этом году, по его словам, ожидается большой поток туристов в Армению из Ирана.