2013թ. մարտին Հայաստան կայցելեն Զբոսաշրջային գիդերի ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) նախագահ Ռոզալինդ Նյուսլենդսն ու նրա տեղակալը: Ինչպես հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, հյուրերը հրավիրվել են քննարկելու համար Հայաստանում գիդերի ուսուցման ու վերապատրաստման տարածաշրջանային կենտրոն բացելու հնարավորությունը:
2012թ. Հայաստանում երկու միջազգային սեմինար է անցկացվել, ինչը լավ նախադրյալ է հանրապետությունում գիդերի պատրաստման տարածաշրջանային կենտրոն բացելու համար: «Նման կենտրոն գործում է Կիպրոսում, Հայաստանն ունի բոլոր հիմքերը նման կենտրոնի ստեղծման համար, ինչը կնպաստի նրա հեղինակության բարձրացմանը տարածաշրջանում»,-ասել է Արա Պետրոսյանը:

На март 2013 года запланирован визит президента Всемирной федерации ассоциаций туристических гидов (WFTGA) Розалинд Ньюлендс и ее заместителя в Армению. Как сообщил замминистра экономики Армении Ара Петросян, представительные гости приглашены в республику для обсуждения возможностей по созданию в Армении регионального центр по обучению и переподготовке гидов.
В 2012 году в Армении уже были проведены 2 международных семинара, что стало хорошей предпосылкой для становления республик в региональный центр по подготовке гидов. «Аналогичный региональный центр действует на Кипре, Армения же имеет все основания для создания центра и у себя в стране, что также повысить ее позиции в регионе», – заявил Ара Петросян.