6 Փետրվար 2013 - 12:00 AMT
Վերջին տարիներին նկատվում է զբոսաշրջիկների ներհոսքի աճ Իսպանիայից: 2012թ. մեր հանրապետություն են այցելել 3000 իսպանացի զբոսաշրջիկներ, այդ միտումները շարունակում են աճել: Իսպանիայի հետ համագործակցությունը խթանելու համար, 2013թ. աշնանը Մադրիդում ու Իսպանիայի այլ քաղաքներում ակտիվ գովազդային արշավներ կանցկացվեն Հայաստանի մշակութային ժառանգության ու ներդրումային գրավչության մասին:
Պայմանավորվածությունն այդ մասին ձեռք է բերվել Մադրիդում «Ֆիտուր» զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության արդյունքում: Այդ ցուցահանդեսի շրջանակներում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր էկոնոմիկայի նախարարության ու Իսպանիայի Թագավարության արդյունաբերության, էներգետիկայի ու զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության հարցերով քարտուղարության միջև:
Ինչպես ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, հանդիպումներ են տեղի ունեցել իսպանական հյուրանոցային ցանցերի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցել է նաև պետական SEGITTUR գործակալությունը: Կոնկրետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Էկոնոմ դասի իսպանական հյուրանոցների հայկական շուկա դուրս գալու մասին:
Ավելին, Մադրիում «Ֆիտուր» միջազգային ցուցահանդեսի ընթացքում հայկական տաղավարում ներկայացվել է մի ձեռնարկ, որտեղ ներառված է նաև Ղարաբաղի զբոսաշրջային ներուժը, որի հեղինակն է իսպանացի Խոսե Մարիա Կալը: 234 էջանոց ուղեցույցը կոչվում է «Հայաստան. Հպարտություն և կիրք»:

В последние годы были отмены тенденции роста туристов из Испании в Армению. По итогам 2012 года нашу республику посетило порядка 3 000 испанских туристов, и эти тенденции продолжают расти. Для стимулирования сотрудничества с Испанией и роста турпотока из этой страны, которая становиться активным рынком на международной туристической арене, осенью 2013 года в Мадриде и других городах Испании пройдут активные рекламные кампании, рассказывающие о культурном наследии инвестиционной привлекательности Армении.
Договоренность об этом была достигнута по итогам участия Армении в международной туристической выставке «FITUR» в Мадриде с 30 января по 1 февраля 2013 года. В рамках этой же выставки был подписан Меморандум взаимопонимания между Минэкономики Армении и секретариатом по вопросам туризма Министерства энергетики и туризма Испанского Королевства о сотрудничестве в туристической сфере.
Как сообщил сегодня замминистра экономики Армении Ара Петросян, прошли встречи с представителями брэндовых гостиниц Испании, в котором также принимало участие государственное турагентство SEGITTUR. Была достигнута конкретная договоренность о том, чтобы обсудить пути выхода брэндовых испанских гостиниц эконом – класса на туристический рынок Армении.
Более того, в ходе международной туристической выставке «FITUR» в Мадриде в армянском павильоне прошла презентация пособия, куда включен и туристический потенциал Карабаха, которое было подготовлено при поддержке испанского посольства, что также является стимулом для развития туризма между Арменией и Испанией.