7 Փետրվար 2013 - 10:48 AMT
ՀՀ կառավարությունը որոշել է հողօգտագործողներին 2013 թվականի համար մատչելի գնով դիզելային վառելանյութ և ազոտական պարարտանյութ ձեռք բերելու նպատակով պետական աջակցության ծրագրերն իրականացնելու` սուբսիդիա տրամադրելու համար ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացնել ավելի քան 3 մլրդ 16 մլն դրամ։
Ինչպես ասաց գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը, աջակցության շնորհիվ հանրապետություն ներկրվելիք ավելի քան 27 հազար տոննա ազոտական պարարտանյութի 50 կիլոգրամանոց ամեն մի պարկը հողօգտագործողին կվաճառվի 6 հազար դրամով, ավելի քան 17 մլն լիտր դիզելային վառելանյութի ամեն մի լիտրը` 350 դրամով։ ՀՀ ֆինանսների նախարարին հանձնարարվել է նաև ազոտական պարարտանյութի ձեռքբերման նպատակով «Բերրիություն» ԱՄ-ի Մասիսի շրջանային միավորում» ՍՊԸ-ին երեք ամիս ժամկետով տրամադրել ավելի քան 3 մլրդ դրամի չափով բյուջետային վարկ։

С целью оказания помощи сельчанам правительство Армении на заседании 7 февраля приняло решение выделить порядка 3,16 млрд драмов. Средства будут переданы Министерству сельского хозяйства Армении для субсидирования по программе приобретения дизтоплива и удобрений.
Как сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, в 2013 году будет импортировано порядка 27 тыс. тонн удобрений, а каждый 50-килограммовый мешок удобрений будет предаваться сельчанам по 6000 драмов. Что же касается дизтоплива, то в страну будет импортировано 17 млн литров, при этом каждый 1 лит будет продан по 350 драмов.