Քաղաքական հետաքննությունների հայտնի ամերիկացի մասնագետ Գորդոն Դաֆը բացահայտել է Սիրիայի դեմ քաղաքական դավադրության հետաքննության սենսացիոն մանրամասներ: Իրանի Press TV-ին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ մի քանի տարի առաջ արդեն կար Սիրիան երկրորդ Բալկանների վերածելու ծրագիրը:
«Սկզբից Իսրայելի պաշտոնյաներն ասում էին, թե գերադասում են, որ Ասադի ռեժիմը տապալվի, նույնիսկ եթե ծայրահեղականներ գան իշխանության: Հիմա հայտարարում են, թե Իսրայելը դիտարկում է Սիրիայի տարածքում իր սահմանի մոտ բուֆերային գոտու ստեղծումը, եթե Ասադի ռեժիմը տապալվի: Կարծում եմ, գաղտնի գործարք էր կնքվել Իսրայելի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի միջև երկու տարի առաջ: Նրանք կառավարում էին ողջ գործընթացը»,-ասել է Դաֆը:
Ըստ նրա, միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը ուժեղացնում է իր ներկայությունը Հայաստանում: «Ռուսները ցանկանում են ընդհուպ մոտենալ Իրանի սահմանին, դա մեծ ծրագրի մաս է, որը նախապատրաստվել է մի քանի տարի առաջ»,-ասել է նա:
Մինչդեռ, ըստ ԱՄՆ WNWI ռադիոյի, չեչեն գրոհայինները Սիրիա են ներթափանցում Ադրբեջանից: «Չեչեն ահաբեկիչներն առաջին օտարերկրացի վարձկանների թվում էին, որոնք համալրեցին սիրիական զինյալ ընդդիմությունը: Չեչենները Սիրիա են խուժում Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Մեծ Բրիտանիայի տարածքով»,-ասել է ռադիոն: Ավելի վաղ ամերիկյան TIME հայտնել էր, որ Ռուսաստանը զենք ու դրամական միջոցներ է հատկացրել Սիրիային Ադրբեջանի տարածքով, հայտնում է Vesti.az-ը:

7 Февраль 2013 - 11:06 AMT
Известный американский специалист в области политических расследований Гордон Дафф раскрыл сенсационные, на его взгляд, подробности своего расследования политического сговора против Сирии.В интервью иранскому телеканалу Press TV специалист отметил, что план превращения Сирии во вторые Балканы путем манипулирования вооруженными группировками, существовал несколько лет назад.
«Сначала официальные лица Израиля говорили о том, что они предпочитают падение режима Асада, даже если к власти придут экстремисты. Сейчас же заявляют, что Израиль рассматривает возможность создания буферной зоны на территории Сирии у своей границы в случае падения режима БашараАсада. Я думаю, что имел место тайный сговор между Израилем, Азербайджаном и даже Турцией два года назад. Они манипулировали всем процессом. Вооружали военных», – отметил Г.Дафф.
По его словам, в то же время Россия усиливает свое военное присутствие в Армении.«Русские хотят вплотную приблизиться к границам Ирана. Это часть большого плана, который был подготовлен несколько лет назад», – подчеркнул он.
Тем временем, как передает американское радио WNWI, боевики из Чечни продолжают проникать в Сирию и через Азербайджан. «Чеченские террористы были в числе первых иностранных наемников, которые стали пополнять ряды сирийской вооруженной оппозиции. Боевики из Чечни проникают в Сирию через Турцию, Азербайджан, Грузию и Великобританию», – отметило радио. Ранее американское издание TIME сообщало о том, что Россия поставляла вооружение и деньги Сирии через территорию Азербайджана, пишет Vesti.az.