7 Փետրվար 2013 - 11:45 AMT
Տաջիկստանի ԱԳՆ ղեկավարը դատապարտել է Իրանի նախագահության թեկնածու այաթոլա Սաիդ Մուհամմեդ Բոքիրի Հարոզիի նախընտրական խոստումը: Փետրվարի 4-ին, ներկայացնելով իր ծրագիրը, նա հայտարարել է, որ եթե ընտրվի Իրանի նախագահ, ես կվերադարձնեմ Իրանին Մեծ Պարսկաստանի հողերը՝ Տաջիկստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը, հայտնում է Asia-Plus-ը:
Այդ հայտարարությունը Դուշանբեում համարել են ոտնձգություն Տաջիկստանի անկախության դեմ: Այդ երկրի ԱԳՆ-ում Հարոզիին անվանել են «բանսարկու, անիրազեկ, անգրագետ մարդ, որը չի տիրապետում իրավիճակին»:
Նախագահական ընտրություններն Իրանում կանցնեն 2013թ. հունիսի 14-ին: Ահմադինեժադը, որն արդեն երկրորդ ժամկետն է ավարտում, այլևս չի կարող մասնակցել ընտրություններին:

МИД Таджикистана осудил предвыборное обещание кандидата на пост президента Ирана аятоллы Саида Мухаммада Бокири Харрози. Представляя свою программу 4 февраля, политик заявил, что в случае избрания вернет Ирану земли «Великой Персии» — Таджикистан, Армению и Азербайджан. Об этом сообщает Asia-Plus.
Данное заявление в Душанбе сочли посягательством на независимость Таджикистана, а также вмешательством во внутренние дела государства. В министерстве иностранных дел республики назвали Саида Харрози «интриганом, невеждой, неосведомленным человеком, которые не владеет нынешней ситуацией в регионе и мире, а также системой международного права».
Президентские выборы в Иране пройдут 14 июня 2013 года. Нынешний глава Исламской республики Махмуд Ахмадинежад, занимавший свой пост два срока, не сможет участвовать в них.