8 Փետրվար 2013 - 11:43 AMT
Վերջին տարիներին գործարար կանանց քանակը Հայաստանում աճել է, գործարար կանանց թիվն այսօր կազմում է երկրում գործարարների ընդհանուր թվի 8 տոկոսը:
Սակայն, այդ ցուցանիշը դեռ հեռու է այն ցուցանիշից, որին հասել են ԱՄԷ գործարար կանայք, նրանց տարեկան ակտիվները հասնում են 400 մլրդ դոլարի: Արաբական երկրում ստեղծված են բոլոր պայմանները կանանց աջակցելու համար՝ գործում են հատուկ հիմնադրամներ, ընդունելի տոկոսադրույքներ, մեծ է անհրաժեշտ կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Ավելին, կան ազատ գոտներ, որտեղ շատ հեշտությամբ կարելի է գործ բացել: Դրանում համոզվել են հայ գործարար կանայք, այցելելով ԱՄԷ իրենց ռուս ֆործընկերների հետ: 44-հոգանոց պատվիրակությունը, որից 20 ՀՀ ներկայացուցիչներ էին զբոսաշրջության, շինարարության, կրթության, բժշկության և այլ ոլորտներից, ընդունել է ԱՄԷ առևտրաարդյունբերական պալատի գործարար կանանց հիմնադրամի նախագահ Ֆաթիմա Օբայդ Ալ Ջաբերը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Քուվեյթի նախկին թագավորի դուստր, շեյխա Խոսա ալ Սաբահին: Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է հուշագիր, որը հիմք կծառայի հետագա համագործակցության համար:
Ինչպես ասել է Գործարար կանանց աջակցման հիմնադրամի նախագահ, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի խորհրդական (գործարար տուրիզմի գծով) ԼիլիաԳևորգյանը, հայ գործարար կանայք հրավեր են ստացել մասնակցելու Քուվեյթում կայանալիք ցուցահանդեսին ընթացիկ տարվա մայիսին: Ակնկալվում է նաև ԱՄԷ գործարար կանանց պատասխան այցը: Քննարկվել է նաև համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու հնարավորությունը:
Անդրադառնալով առկա խնդիրներին՝ «Միկա ցեմենտ»-ի գլխավոր տնօրեն Նաիրա Մարտիրոսյանը նշել է ֆինանսական միջոցների մատչելիությունը: Դրանք «հայթայթելու» համար առաջին հերթին հարկավոր է գիտելիքներ ունենալ հարկային վարչարարության ոլորտում, կարողանալ ճիշտ բիզնես-պլան մշակել, հարկավոր է նաև պետություն աջակցությունը: Իսկ այն գործարար կանանց համար, որոնք արդեն կայացած բիզնես ունեն, և ցանկանում են այն ընդլայնել, հիմնական խնդիրը նոր շուկաներ դուրս գալն է, ինչին կարող են նպաստել ԱՄԷ գործարար կանայք:

На протяжении последних лет число женщин, занимающихся бизнесом, в Армении увеличилось, и на их долю сегодня приходиться 8% от общего числа занятых предпринимательской деятельностью в стране.
Однако этот показатель еще очень далек по сравнению с тем, которого достигли женщины-бизнесмены ОАЭ, их годовые активы составляют порядка 400 млрд долларов. В арабских странах созданы все условия для оказания содействия тем женщинам, у которых есть стремление заниматься бизнесом – действую спецфонды, приемлемые процентные ставки, большие возможности получения необходимого образования. Более того, есть свободные зоны, где начать бизнес не представляет никакого труда. В этом убедились сами армянские женщины, которые вместе с российскими бизне-леди недавно посетили ОАЭ. Делегацию, состоящую из 44 человек, из которых 20 – представительниц Армении из сферы туризма, строительства, образования, медицины и других, принимала председатель Фонда женщин-бизнесменов Торгово-промышленной палаты ОАЭ Фатима Обайд аль Джабер. На встречу приехала и шейха, дочь бывшего правителя Кувейта Хоса аль Сабахи. По итогам встречи был подписан Меморандум, который станет основой для дальнейшего сотрудничества с женщинами-бизнесменами АОЭ.
Как сообщила председатель Фонда содействия женщинам-предпринимателям, советник по линии туризма председателя Торгово-промышленной палаты Армении Лилиа Геворкян, армянские женщины-предприниматели получили приглашение для участия в выставке в Кувейте, которая пройдет в мае текущего года, а также ожидается ответный визит женщин-бизнесменов из ОАЭ в Армению. Женщины-бизнесмены АОЭ высказали готовность сотрудничать со своими армянскими коллегами. В ходе обсуждений также был рассмотрены возможности создания совместных предприятий в свободных экономических зонах Армении.
Говоря о проблемах, с которыми сталкиваются армянские женщины при желании начать бизнес, директор завода «Мика-Цемент» Наира Мартиросян выделила в первую очередь доступность финансовых средств. Для того, чтобы их «достать», в первую очередь необходимо иметь соответствующие знания в области налогового администрирования и уметь разработать правильный бизнес-план, а также необходимо содействие на госуровне. Для тех же бизнес-леди, у которых уже есть состоявшийся бизнес и они намерены его расширить, основная проблема состоит в выходе на новые рынки, чему и может содействовать женское бизнес-сообщество ОАЭ.