12 Փետրվար 2013 - 10:00 AMT
Արևմուտքը պետք է գիտակցի, որ անհնար է զենքի միջոցով ժողովրդավարության հասնել: Այդ մասին թուրք պաշտոնակից Ջեմիլ Չիչեկի հետ հանդիպմանը ՏՀԿ նիստի շրջանակներում հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանին: Ըստ նրա, Patriot ԶՀՀ-ների տեղակայումը Թուրքիայում հակասություններ կառաջացնի տարածաշրջանում:
Քննարկվել է նաև իրավիճակը տարածաշրջանում: Անդրադառնալով Սիրիային՝ Լարիջանին կրկին շեշտել է, որ զենքի միջոցով անհնար է ժողովրդավարության հասնել:
Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Ջեմիլ Չիչեկը հայտարարել է, որ Թուրքիան բազում քաղաքական քայլեր է ձեռնարկում խուսափելու համար դիմակայությունից: «Սակայն Թուրքիայի ջանքերն ապարդյուն են մնում: Patriot ԶՀՀ-ները հարկավոր են հենց Թուրքիային, նրանց տեղակայումը պաշտպանական բնույթ է կրում: Իրանին դա չպետք է մտահոգի: Եթե Իրանն ու Թուրքիան կարողանան միասին լուծել սիրիական հակամարտությունը, հրթիռները կապամոնտաժվեն»,-ասել է նա, հայտնում է MehrNews-ը:

12 Февраль 2013 - 09:39 AMT
Запад должен осознать невозможность создания демократии с помощью оружия. Об этом в ходе встречи с турецким коллегой Джемилем Чичеком в рамках заседания ОЭС заявил спикер парламента ИРИ Али Лариджани. По его словам, размещение в Турции ЗРК Patriot создаст противоречия в регионе.
В ходе встречи стороны также обсудили ситуацию в регионе. Али Лариджани, отметив необходимость проведения реформ в Сирии, подчеркнул, что с помощью оружия невозможно добиться демократии.
Председатель парламента Турции Джемиль Чичек заявил, что Турция предпринимает множество политических шагов с самого начала сирийского конфликта и до настоящего дня, чтобы избежать противостояния. «Однако старания Турции являются безуспешными. ЗРК "Patriot" необходимы самой Турции, и их размещение носит оборонительный характер. Иран не должен беспокоиться по этому поводу. В случае, если Иран и Турция смогут сообща решить сирийский конфликт, ракеты будут демонтированы», – подчеркнул он, передает MehrNews.