13 Փետրվար 2013 - 07:25 AMT
2013 թվականին «Առէկսիմբանկ–Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն մտադիր է հասցնել վարկային պորտֆելը մինչև 105.2 մլրդ ՀՀ դրամի: Ընդ որում` կորպորատիվհաճախորդների վարկավորմանը կհատկացվի 85.1 մլրդ ՀՀ դրամ (8.7 մլրդ դրամ աճ), իսկ մանրածախ վարկավորմանը` 20.1 մլրդ ՀՀ դրամ (4.7 մլրդ ՀՀ դրամ աճ): Մանրածախվարկավորման հատվածում հիմնական տեղը նույնպես կզբաղեցնելու են սպառողական (11.3 մլրդ ՀՀ դրամ), հիփոթեքային (2.9 մլրդ ՀՀ դրամ), ինչպես նաև քարտային ևաշխատավարձային (5.5 մլրդ ՀՀ դրամ) վարկերը: Դրանից բացի Բանկն այս տարի մտադիր է անցնել մանրածախ վարկավորման լրիվ ավտոմատացված համակարգի, որը կօգնիօպտիմիզացնել ֆիզիկական անձանց վարկավորման գործընթացը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Բանկը նախատեսում է ընդլայնել ընդհանուր վարկային պորտֆելը ինչպես միջազգային ծրագրերի շրջանակներում, այնպես էլ տեղական միջոցների հաշվին: Այսպիսով` 2013 թվականին «Առէկսիմբանկ–Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն շարունակելու է վարել ակտիվ վարկային քաղաքականություն`պահպանելով առկա վարկային պորտֆելի բարձրորակական մակարդակը:
01.01.2013թ. դրությամբ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված վարկերը կազմել են 91.8 մլրդ ՀՀ դրամ` 2012թ, համեմատ ավելանալով 22.9%-ով: Ընդ որում` կորպորատիվ հաճախորդների վարկային պորտֆելը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 23.3%-ով` մինչև 76.4 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելը ավելացել է 21.1%-ով` մինչև 15.4 մլրդ ՀՀ դրամ:

13 Февраль 2013 - 05:27 AMT
В 2013 году «Арэксимбанк–группа Газпромбанка» планирует увеличение кредитного портфеля до 105.2 млрд. драмов
В 2013 году ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» планирует увеличение кредитного портфеля до 105.2 млрд. драмов. Из них на кредитование корпоративных клиентов будет выделено 85.1 млрд. драмов (увеличение на 8.7 млрд. драмов), а на розничное кредитование предполагается выделить 20.1 млрд. драмов (увеличение на 4.7 млрд. драмов). В розничном кредитовании по-прежнему основное место будут занимать потребительские кредиты (11.3 млрд. драмов), ипотека (2.9 млрд. драмов), а также карточные и зарплатные проекты (5.5 млрд.драмов). Кроме этого в этом году банк планирует переход на полную автоматизацию розничного кредитования, что значительно оптимизирует процесс выдачи кредитов физическим лицам.
«Нарастить общий кредитный портфель планируется как в рамках международных программ, так и за счет ресурсов местного рынка», – отмечается в сообщении пресс-службы банка. Таким образом, в 2013 году ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» намерен продолжить активную кредитную политику, поддерживая имеющийся кредитный портфель на качественно высоком уровне.
По состоянию на 01.01.2013г. кредиты, предоставленные юридическим и физическим лицам, составили 91.8 млрд. драмов, увеличившись за 2012 год на 22.9%. При этом, кредитный портфель корпоративных клиентов увеличился за 2012 год на 23.3% до 76.4 млрд. драмов, кредитный портфель физических лиц – на 21.1% до 15.4 млрд. драмов.