Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր անց է կացրել ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված հանքարդյունաբերության ոլորտում 2012 թվականին իրականացված աշխատանքներին և 2013 թվականի անելիքներին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից: Աղբյուրը հայտնու է, որ համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ նախագահի խորհրդական, ակադեմիկոս Գրիգորի Գաբրիելյանցը, շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների վարչության պետ Վազգեն Միքայելյանը, երկրաբանահետախուզական և լեռնահանքային ձեռնարկությունների ղեկավարները և պատասխանատու աշխատողներ:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ հանքարդյունաբերության ոլորտը Արցախի տնտեսության ամենաերիտասարդ, բայց ռազմավարական ու հեռանկարային ճյուղերից է, որն ունի խոստումնալից հնարավորություններ` դառնալու տնտեսության շարժիչ ուժն ու զբաղվածության կարևոր աղբյուրներից մեկը և արդեն իսկ ապահովում է արդյունաբերական արտադրանքի ու պետական բյուջեի ընդհանուր մուտքերի պատկառելի մասը: Ըստ երկրի ղեկավարի, վերջին տարիներին բավականին աճել են ոլորտում իրականացվող կապիտալ ներդրումների ծավալները` ինչպես պետական բյուջեի, այնպես էլ մասնավոր հատվածի հաշվին՝ կարևոր համարելով ոլորտում մենաշնորհային դրսևորումների բացակայությունը, ինչը խթանում է առողջ մրցակցությունը և տնտեսության դինամիկ զարգացումը: Նախագահը հատուկ ընդգծել է, որ հանքարդյունաբերության զարգացումը պետք է ընթանա բնօգտագործման և շրջակա միջավայրի պահպանության նորմերի խստիվ պաշտպանությամբ: Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ և ընդերքը, և բնությունը Արցախի հարստությունն են, և մեկի զարգացումը չպետք է լինի մյուսի հաշվին՝ հավելելով, որ ապագա սերունդներին պետք է թողնել առողջ շրջակա միջավայր և դինամիկ զարգացող տնտեսություն:
Բակո Սահակյանը անդրադարձել է նաև ոլորտում առկա խնդիրներին ու անելիքներին և համապատսխան հանձնարարականներ տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱԺ խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, լեռնահանքային ոլորտի ներկայացուցիչներ, անվանի մասնագետներ Հայաստանից և արտերկրից, պաշտոնատար այլ անձինք:

15 февраля президент Республики Арцах Бако Саакян провел расширенное совещание, посвященное работам, проведенным в 2012 году в сфере горнорудной промышленности, и планам на 2013 год.
С соответствующими докладами выступили советник Президента НКР, академик Григорий Габриелянц, начальник управления окружающей среды и природных ресурсов Вазген Микаелян, руководители и ответственные сотрудники геологоразведовательных и горнорудных предприятий.
В своем слове президент Саакян отметил, что горнорудная промышленность является одной из самых молодых, но стратегических и перспективных отраслей нашей экономики, у которой многообещающие возможности стать локомотивом экономики и важным источником занятости населения, на долю которой уже приходится значительная часть промышленного производства и доходов государственного бюджета. По словам главы государства, за последние годы возросли объемы капитальных вложений в сферу как из государственного бюджета, так и за счет частного сектора, отметив важность отсутствия в сфере монополистических проявлений, что содействует здоровой конкуренции и динамичному развитию экономики. Президент особо подчеркнул, что развитие горнорудной промышленности должно сопровождаться строгим соблюдением норм природопользования и охраны окружающей среды. Глава государства отметил, что недра и природа являются богатством Арцаха, и развитие одного не должно быть за счет другого, добавив, что будущим поколениям необходимо оставить здоровую окружающую среду и динамично развивающуюся экономику. Президент Саакян коснулся также существующих в сфере проблем и задач, дав соответствующие поручения руководителям заинтересованных органов.
В совещании приняли участие спикер Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, представители горнорудной сферы, известные специалисты из Армении и зарубежных стран, другие должностные лица.