2012թ. հունվարից ՀՀ-ում առաջին անգամ ներդրվեց սոցիալական փաթեթ, ինչը հնարավորություն ընձեռեց շուրջ 120 հազար աշխատակիցների (քաղաքացիական և պե-տական ծառայողներ, պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտների պետական կազմակերպությունների վարչական և մասնագիտական պաշտոններ զբաղեցնողներ) և նրանց անմիջական ընտանիքի անդամներին անկախ զբաղեցրած պաշտոնից և վարձատրության չափից հավասարաչափ օգտվել մի խումբ սոցիալական ծառայություններից: Սոցփաթեթի արժեքը կազմում է 132 հազար դրամ:
Ինչպես նախկինում, այս տարի նույնպես առողջության ապահովագրության ծառայության համար սահմանված է բազային ծածկույթ 52 000 դրամի չափով: Ի դեպ նշենք, որ ընդլայնվել է բազային փաթեթի մեջ ներառված հատուցվող դեպքերի շրջանակը, այդ թվում՝ սրտի հետ կապված առավել ծավալուն դեպքերի փոխհատուցումը (դեղապատ ստենտի, սրտի ռիթմը կարգավորող սարքերի, փականների պրոթեզների փոխհատուցում), ուռուցքաբանության ժամանակ կիրառվող վիրահատական բուժումը և սահմանափակ քանակությամբ ճառագայթային բուժումը և այլն:
Այս տարվանից ծրագրի շահառուների շրջանակը ընդլայնվել է շուրջ 30 000-ով: 2013 թվականից սոցիալական փաթեթ հատկացվում է նաև շահառու մարմինների տեխնիկական սպասարկում իրականացնող աշխատակիցներին, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի աշխատակազմի և նրան ենթակա ՊՈԱԿ-ների հաստիքացուցակներում ընդգրկված աշխատակիցներին, Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող «ԽՍՀՄ» և ՀՀ «ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ» պատվավոր կոչմանն արժանացած անձանց, Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի աշխատողներին` բացառությամբ ղեկավար աշխատակազմի (տնօրեն, տնօրենի տեղակալներ): Փոփոխություններ են կատարվել նաև Սոցիալական փաթեթի հատկացման գործընթացում: Այս տարի փաթեթը հատկացվելու է առևտրային բանկերի միջոցով, այսինքն` սոցիալական փաթեթի գումարը փոխանցվելու է աշխատողի հատուկ այդ նպատակով բացված սոցիալական փաթեթի հաշվին, որտեղից կարող են փոխանցումներ կատարվել միայն սոցփաթեթի նախանշված ուղղություններով: Ի տարբերություն նախորդ տարվա՝ այս տարվանից Սոցիալական փաթեթի գումարները կրում են կուտակային բնույթ: Սոցիալական փաթեթի գումարների կուտակված միջոցների վրա բանկերի կողմից առաջարկվում են նաև տոկոսադրույքներ: Ֆինանսների նախարարությունն արդեն համաձայնագիր է կնքել 11 բանկերի հետ: Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելայնը կոչ արեց պետծառայողներին շտապել և հաշվեհամար բացել համապատախասն բանկում, որպեսզի պետկառույցը հնարավորություն ունենա որքան հնարավոր է շուտ փոխանցելու համապատասխան գումարը: Պետության հատկացրած գումարը հնարավոր կլինի ծախսել առողջության ապահովագրության, հիփոթեքային վարկի ամսական վճարի մարման ԿԳՆ կողմից հաստատված ուսումնական ծրագրերով ուսման վճարի, ու հանգստի կազմակերպմանը ՀՀ և ԼՂՀ տարածքներում: «Ծախսերը նպատակային կլինեն, իսկ քաղաքացին այսուհետ կկարողանա ինքնուրույն կառավարել այդ միջոցները»,-հայտարարել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ ընդլայնվել է սոցփաթեթով տրամադրվող բժշկական ծառայությունների ցանկը, հատկապես սրտի վիրահատությունների մասով, որտեղ ավելացել է ստենտավորման վիրահատությունն ու սրտի ռիթմը կարգավորող սարքերի տեղադրումը: Կառավարությունն իր կողմից կհետևի գնագոյացմանը: Խոսքն, օրինակ այն մասին է, որ զբոսաշրջային օպերատորները փաթեթները չառաջարկեն սովորոկանից բարձր գնով: Մեկ այլ խնդիր է այն, որ բուժհաստատությունները, երբեմն փոխհատուցման ենթակա այնպիսի ցուցակ են ներկայացնում, որ չեն տրամադրվել:
2013թ. պետբյուջեից սոցփաթեթների համար կհատկացվի մոտ 21,5 մլրդ դրամ, այն դեպքում, երբ 2012-ին հատկացվել է 15 մլրդ դրամ:

С января 2012 года в Армении внедрен социальный пакет, который предусмотрен для гражданских и государственных служащих, лиц, занимающих государственные посты, а также людей, занимающих административные и профессиональные посты в государственных организациях сфер культуры, образования и социальной защиты. Размер средств, выделяемых каждому работнику в рамках соцпакета, составляет 132 тысячи драмов.
Размер ежемесячных выплат в рамках обязательного медицинского страхования установлен в размере 52 тысяч драм, что в годовом разрезе составит покрытие в 3,8 млн. драмов. В рамках данной программы страховые компании обязаны будут компенсировать ряд острых, неотложных и плановых медицинских услуг, в том числе, больничное лечение, которое включает в себя медицинскую помощь, требующую терапевтических услуг, повреждения, удар электрическим током, лечение ожогов, а также заболевания, требующие хирургического вмешательства, в том числе, нейрохирургического, операции на сердце, проведение внутрисосудистых операций.
В этом году правительство решило расширить список бенефициариев на 30 000 человек. Если в прошлом году действие соцпакета не распространяется на лиц, находящихся в кадровом резерве, сотрудников, стаж которых в данной структуре не превышает шести месяцев, сотрудников, работающих менее, чем на полставки, а также на высокопоставленных чиновников и работников, осуществляющих техническое обеспечение, то для последних это ограничение будет снято. Более того, в него вовлечены сотрудник Национальной академии наук, а также постоянно проживающие на территории РА граждане, имеющие звание народного деятеля СССР и РА, и сотрудники метрополитена им. Карена Демирчана. За «пределами» соцпакета пока остаются сотрудники ВУЗ-ов, поскольку она, как правило, имеют статус ГНКО, и медучреждений, имеющие статус ЗАО.
Введены изменения и в механизм получения средств по правительственному соцпакету. Отныне бенефициарии обязаны будут открыть счет в комбанках Армении, на который будет ежемесячно начислять 11 000 драмов. Этот счет будет иметь и накопительный компонент, что позволит накапливать непотраченные средства, которые раньше обратно возвращались в госбюджет. Банки со своей стороны предлагают начислять проценты на накопленные денежные средства. Минфин РА уже подписал соглашение с 11 банками, интерес к проекту предъявляют и несколько других банков. Глава Минфина РА Ваче Габриелян призвал госслужащих поторопиться и поскорее открыть счет в соответствующем банке, чтобы госструктура получила возможность поскорее перечислить надлежащую сумму.
При этом достающиеся госслужащему денежные средства в рамках соцпакета могут быть потрачены только на приобретение медстрахования, на погашении ипотечных кредитов, оплату учебы и отдых в Армении и НКР. «Расходы будут целевыми, а гражданин отныне сможет сам управлять этими средствами», – заявил Ваче Габриелян.
Он обратил внимание и на то, что расширен перечень медуслуг в рамках соцпакета, особенно это касается операций на сердце (порядка 260 в 2012 году), куда входит установление стента и устройства, регулирующего ритмику сердца.
Со своей стороны правительство намерено следить за процессом ценообразования. Речь, в частности, идет о том, чтобы туроператоры не предлагали пакеты выше своих обычных цен. Другой проблемой является то, что медучреждения, как правило, предъявляют список услуг для компенсации со стороны страховой компании, которых они не представляли.
В 2012 году госбюджетом Армении было предусмотрено 18 млрд драмов, по предварительным данным реализовано 15 мдрд драмов, а вот в 2013 году планируется потратить порядка 21,5 млрд драмов.