15 Փետրվար 2013 - 13:36 AMT
Փետրվարի 14-ին Եվրամիությունը վերջին շաբաթում արդեն երկրորդ անգամ հանդես է եկել հայտարարությամբ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական սկզբունքների խախտման մասին:
Փետրվարի 9-ին եվրահանձնակատարներ Էշթոնն ու Ֆյուլեն դատապարտել են ընդդիմադիրներ Իլգար Մամեդովի և Տոֆիկ Յաղուբլուի ձերբակալությունները և պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել նրանց, ինչպես նաև ապահովել նրանց ներկայացված մեղադրանքների թափանցիկ ու արդար հետաքննությունը»,-ասված է փետրվարի 14-ի հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը կոչ է անում նաև անաչառ կերպով հետաքննել Բաքվում հունվարի 26-ին ձերբակալված ցուցարարների գործը, ինչպես նաև Իսմաիլլիի բողոքի ակցիայի մասնակիցների գործը:
Եվրամիությունը նաև խորապես մտահոգված է գրող Աքրամ Այլիսլիի հասցեին վերջին սպառնալիքներով՝ պահանջելով Բաքվից ապահովել սեփական պարտավորությունների կատարումը խոսքի ազատության ապահովման հարցում՝ ապահովելով գրողի անվտանգությունը:
Հոկտեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններին ընդառաջ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է բարելավեն իրավիճակը ժողովրդավարության, հիմնական ազատությունների, դատերի անկախության ու օրենքի գերակայության ոլորտում: «Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին պայմաններ ստեղծել բաց քաղաքական երկխոսության համար և հրաժարվել քաղաքացիական ակտիվսիտների հալածանքներից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն կոչ է անում Բաքվին համագործակցել ԵԱՀԿ ու տեղի ակտիվիստների հետ ժողովրդավարական ԸՕ ու ընտրությունների դիտարկման ապահովման հարցում:

15 Февраль 2013 - 13:14 AMT
14 февраля Евросоюз выступил со вторым за последнюю неделю заявлением о нарушении прав человека и демократии в Азербайджане.
9 февраля еврокомиссары Эштон и Фюле осудили аресты оппозиционеров Ильгара Мамедова и Тофика Ягублу и потребовали их немедленного освобождения. «EС повторяет эти призывы и призывает власти Азербайджана немедленно освободить этих двух оппозиционеров, а также обеспечить прозрачное и справедливое расследование предъявленным им обвинениям», – сказано в заявлении от 14 февраля.
Евросоюз призывает также к объективному расследованию обвинений, выдвинутых против арестованных демонстрантов в Баку 26 января, а также участников протестов в Исмаиллы.
Евросоюз осуждает задержание 12 февраля в Хачмазе двух представителей гражданского общества – Джавида Набиева и Гюнай Исмайловой. Евросоюз также выражает глубокое беспокойство в связи последними угрозами в адрес писателя Акрама Айлисли, потребовав от Баку обеспечить свои же обязательства в области свободы выражений и слова, обеспечив безопасность писателя.
В свете предстоящих в октябре президентских выборов, власти Азербайджана должны улучшить ситуацию в области демократии, основных свобод, независимости судов и верховенства закона. «Мы призываем власти Азербайджана создать условия для открытого политического диалога и отказаться от обструкции гражданских активистов, политиков и журналистов и потенциальных кандидатов в президенты», – отмечено в заявлении.
Евросоюз также призывает Баку активно сотрудничать с ОБСЕ и местными активистами в вопросе обеспечения демократического избирательного законодательства и мониторинга выборов.