18 Փետրվար 2013 - 07:12 AMT
Նախօրեին հայտնի են դարձել Կիպրոսի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները, թեկնածուներից ոչ մեկը անհրաժեշտ քանակը չի հավաքել, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Կիրակի օրը տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում աջ կենտրոնամետ «Ժողովրդավարական հավաք» կուսակցության թեկնածոի Նիկոս Անաստասիադիսը, որը հիմնական հավակնորդն էր համարվում, պահապնել է բարձր վարկանիշը: 66-ամյա Անաստասիադիսը հավաքել է ձայների 45,3 տոկոսը:
Առաջին փոլում հաղթելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ էր հավաքել ձայների կեսից ավելին, Անաստասիադիսը հավաքել է45,3 տոկոսը: Երկրորդ փուլը տեղի կունենա փետրվարի 24-ին:
Անաստասիադիսի մրցակիցն է ձախակողմյան «ԱԿԵԼ» կուսակցության թեկնածու Ստավրոս Մալասը, որին սատարել է ընտրողների 27 տոկոսը:

18 Февраль 2013 - 06:57 AMT
Накануне стали известны результаты первого тура голосования на выборах президента Кипра, однако, ни один из кандидатов не преодолел необходимый барьер, сообщает агентство Reuters.
На выборах президента республики Кипр, которые проходили в минувшее воскресенье кандидат от правоцентристской партии ДИСИ (Демократический сбор), Никос Анастасиадис, считавшийся основным претендентом на пост главы государства сохранил наиболее высокий рейтинг. 66-летний Анастасиадис набрал 45,3% голосов.
Как и во многих других странах, для победы в первом туре кандидату было необходимо набрать более половины голосов. По результатам опросов exit polls, Анастасиадис имел все шансы на такой исход голосования, однако, теперь ему придется подтвердить свой рейтинг во втором туре выборов, который состоится 24 февраля.
Оппонентом Анастасиадиса станет кандидат от левой партии АКЕЛ Ставрос Малас, которого поддержали чуть больше 27%.
За пост президента Кипра боролись 11 кандидатов — рекордное количество претендентов в истории республики.