Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի՝ ICES առաքելությունը դրական է գնահատել փետրվարի 18-ին Հայաստանում կայացած նախագահական ընտրությունները: Այդ մասին փետրվարի 19-ին Երևանում հայտարարել է առաքելության ղեկավար, ICES նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը: «Նախագահական ընտրությունները Հայաստանում ժողովրդավարական էին, մրցակցային, համահունչ երկրի Սահմանադրությանը և միջազգային ընտրական իրավունքին»,-ասել է նա՚:
Ըստ նրա, փետրվարի 18-ին առաքելությունն այցելել է 134 ընտրատեղամաս տարաբեր մարզերում ու քաղաքներում: Ընտրությունների անցկացման դրական գնահատական է ստացել ընտրատեղամասերի 65 տոկոսը, բավարար՝ 35 տոկոսը, անբավարար գնահատականներ չկան»,-հայտարարել է նա:
Ալեքսանդր Ցինկերը բարձր է գնահատել «բողոքային քվեարկությունը» գործող նախագահի մրցակից Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին, ինչը Սերժ Սարգսյանի համար յուրօրինակ «դեղին քարտ» կծառայի սոցիալ-դեմոկրատական ու ժողովրդավարական հասարակության կառուցմանն ուղղված ջանքերը էլ ավելի խորացնելու համար:
Փորձագետին նաև դուր է եկել «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «այս ընտրություններում հաղթեց հայ ժողովուրդը» և որ հակառակորդի շտաբը հավանություն տվեց այդ հայտարարությանը:

Миссия международного экспертного центра избирательных систем – ICES в целом положительно оценила прошедшие в Армении 18 февраля президентские выборы. Об этом на пресс-конференции 19 февраля в Ереване заявил глава миссии, президент ICES Александр Цинкер. «Президентские выборы в Армении были демократичными, конкурентными, соответствовали Конституции страны и международному избирательному праву», – подчеркнул он.
По его словам, 18 февраля Миссия посетила 134 избирательных участка в различных регионах и городах страны. «Положительную оценку проведения выборов получили 65% избирательных участков, удовлетворительную – 35%, неудовлетворительных оценок нет», – заявил он.
Александр Цинкер высоко оценил «протестное голосование», которое было отмечено со стороны штаба конкурента действующего президента Армении Раффи Ованнисяна, которая послужит Сержу Саргсяну «желтой карточкой» для дальнейшего углубления на пути построения социально-экономического и демократического общества.
Эксперту также понравилось заявление председателя партии «Наследие» Раффи Ованнисяна относительно того, «что на этих выборах победил армянский народ», и то, что противоположный штаб (Сержа Саргсяна) поддержал это заявление.