20 Փետրվար 2013 - 10:33 AMT
Վրաստանի կառավարությունը փետրվարի 19-ին առաջարկել է փոփոխություններ կատարել «Գրավյալ տարածքների մասին» օրենքում: Այսուհետ Աբխազիա կամ Հարավային Օսեթիա առաջին անգամ այցելելու համար հարկ կլինի փոքր տուգանք վճարել, իսկ մի շարք դեպքերում հնարավոր կլինի օրինական մեկնել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ըստ գործող օրենքի, Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի այցելությունն առանց Թբիլիսիի թույլտվության համարվում է օրենքի խախտում և տուգանվում է մինչև 1,2 դոլարով կամ պատժվում է 4 տարվա ազատազրկմամբ:
Ըստ օրինագծի, Աբխազիա և Հարավային Օսեթիա առաջին անգամ այցելելու համար վարչական տուգանք կնշանակվի 400 լարիի (մոտ 250 դոլար) չափով: Քրեական պատիժ սահմանված է միայն երկրորդ այցելության համար:
Վրաստանի կառավարությունը նաև կարող է պաշտոնական թույլտվություն տրամադրել այցելությունների համար, այդ դեպքում այցելությունները կհամարվեն օրինական:

20 Февраль 2013 - 10:02 AMT
Правительство Грузии внесло во вторник 19 февраля в парламент смягчающие поправки к закону "Об оккупированных территориях". Теперь за первое посещение Абхазии или Южной Осетии придется заплатить лишь небольшой штраф, а в ряде случаев съездить на территории, которые Грузия считает своими регионами, вообще можно будет легально, передает РИА Новости.
По действующему закону, посещение Абхазии и Южной Осетии без разрешения Тбилиси является нарушением закона и наказывается крупным денежным штрафом (от 1,2 тысячи долларов) или тюремным заключением на срок до четырех лет.
По законопроекту, первое посещение Абхазии и Южной Осетии будет караться административным штрафом в 400 лари (около 250 долларов). Уголовное наказание будет наступать только за повторное посещение республик.
Кроме того, грузинское правительство получит право выдавать официальные разрешения на визиты в Абхазию и Южную Осетию, посещение которых в таком случае вообще не будет наказываться.