Թուրքիայի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 1990-ականներին ոսկերչական գործով է զբաղվել: 1993-94թթ. Էրդողանը ոսկերչությամբ է զբաղվել ու եղել է Ստամբուլի ոսկերիչների պալատի անդամ: Իսկ «վաճառող ոսկերչի» որակավորում ստանալուց մեկ տարի անց նա դադարեցրել է ակտիվ գործունեությունը:
Ստամբուլի ոսկերիչների պալատի նախագահը ցույց է տվել լրագրողներին Էրդողանի արտոնագիրն ու հայտնել է հասցեն, որտեղ նա ոսկերչական իրեր է վաճառել:
Ակտիվ գործունեությունը դադարեցնելուց մեկ ամիս անց, 1994թ. մարտի 27-ին Էրդողանն ընտրվել է Ստամբուլի Բույուկշեհիր շրջանի ղեկավար, հայտնում է Ermenihaber.am-ը:

20 Февраль 2013 - 13:09 AMT
Действующий премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в 1990-ых годах занимался ювелирным делом. В 1993-1994 годах Эрдоган занимался ювелирным делом и был членом Палаты ювелиров Стамбула. А спустя год после получения лицензии «ювелира-продавца» он прекратил активную деятельность.
Председатель Палаты ювелиров Стамбула Алааддин Камероглу, показал журналистам лицензию ювелира-продавца, выданную Эрдогану и сообщил адрес, по которому он работал продавцом- проспект Султана Фатиха.
Спустя месяц после прекращения активной деятельности, 27 марта 1994 года, Эрдоган был избран руководителем стамбульского района Буюкшехир, сообщает Ermenihaber.am.