26 Փետրվար 2013 - 09:50 AMT
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) փետրվարի 25-ին հավաստագրեր է հանձնել 35 սիրիահայ, որոնք մասնակցել են «Հաջող սկիզբ» դասընթացներին: Ինչպես ասել է կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը, յոթ սիրիահայեր արդեն սկսել են իրենց գործը, առաջիկա օրերին նրանց կմիանան ևս 20, ինչպես նաև աշխատանք է տարվում սիրիացիների երրորդ խմբի հետ, որոնք մտադիր են իրենց գործը հիմնել հայրենիքում: Սիրիահայերը բացել են կարի արտադրամաս, հին կահույքի վերանորոգման արտադրամաս, տեխսպասարկման կետ: Կան նաև նորարարական ձեռնարկություններ, որտեղ արտադրում են, օրինակ, բարձր ճնշման պոմպեր:
Վարազդատ Կարապետյանը հավելել է, որ պետությունը մոտ 100 մլն դրամ է հատկացրել սիրիահայ գործարարներին աջակցելու համար, որից 5 մլն դրամն արդեն իրացվել է:
Իր հերթին էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հույս է հայտնել, որ սիրիահայերը ոչ միայն բնակություն կհաստատեն Հայաստանում, այլ կկարողանան նաև գործարարությամբ զբաղվել և իրենց ավանդը ներդնել Հայաստանի զարգացման գործում:

Национальный центр развития малого и среднего предпринимательства Армении (НЦР МСП Армении) 26 февраля вручил сертификаты 35 сирийским армянам, которые приняли участие в семинарах «Удачное начало». Как сообщил исполнительный директор НЦР МСП Армении Вараздат Карапетян, семеро сирийцев уже начали свое дело, в ближайшие дни к ним присоединятся еще 20, а также ведется работа с третьей группой сирийцев, желающих открыть свой бизнес на своей родине. Сирийские армяне основали новое дело в таких сферах, как швейный цех, реставрация старой мебели, техобслуживание, есть и инновационные предприятия – производство насосов высоко давления.
Директор НЦР МСП Армении добавил, что государство выделило порядка 100 млн драмов для оказания поддержки сирийским бизнесменам, из которых 5 млн драмов уже реализовано.
В свою очередь министр экономики Армении Тигран Давтян выразил надежду, что сирийские армяне найдут не только местожительство, но и смогут заниматься предпринимательской деятельность и внести свой вклад в развитие Армении.