27 Փետրվար 2013 - 09:37 AMT
Այսօր ռոբոտաշինությունը աշխարհում ամենահեռանկարային ճյուղերից է, որտեղ պահանջարկն առաջիկա 20 տարում աճելու է: Հաշվի առնելով այդ միտումները, այսօր արդեն Հայաստանի համար արդիական է ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող երիտասարդ սերունդ աճեցնելը: Այդ նպատակով Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ) ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության, Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի, Վորլդ Վիժն Հայաստանի և Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, Հայաստանի 50 դպրոցներում նախատեսում է ստեղծել ռոբոտաշինության խմբակներ, որտեղ երեխաները կծանոթանան ուսումնական ռոբոտի պատրաստի մոդելի հետ: Ուսումնական ռոբոտների պատրաստման համար կօգտագործվեն LabVIEW – Microsoft Robotics Studio ծրագրերը:
Ծրագրի կազմակերպիչները ապրիլ-մայիսին կայցելեն համայնքներ, համապատասխան ուսուցիչ ընտրելու նպատակով: Դպրոցական խմբակներում դասընթացները նախատեսված են 2013թ.-ի սեպտեմբերից: Ծրագրի շրջանակներում` հունիս-հուլիս ամիսներին, նախատեսվում է նաև համապատասխան դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում:
Այսօր ռոբոտաշինության խմբակներ կան Երևանում գործող Այբ դպրոցում, Քվանտ և Պոլիտեխնիկ վարժարաններում, իսկ մարզերից` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) և Արագածոտնում (Թալին): Եթե հաշվի առնենք, որ ՏՏ ոլորտը վերջին տարների երկնիշ աճ է գրանցում, ապա կարելի է ենթադրել, որ ռոբոտների արտադրությունը կարող է դառնալ մեր երկրի մրցակցային առավելությունը:
2012թ. ՏՏ ոլորտի աճը կազմել է 20 տոկոս, իսկ ոլորտի ընդհանուր շրջանառությունը հասել է 250 մլն դոլարի, արտահանումը կազմել է 60 տոկոս, իսկ աշխատատեղերի ու նոր ընկերությունների աճը կազմում է 10 տոկոս; ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ընդհանուր թիվը հասնում է Հայաստանում 400:
Ղեկավարվելով այն իրողությամբ, որ ռոբոտաշինության զարգացումը մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հեռանկարներից մեկն է, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցում է այդ ոլորտի զարգացումը խրախուսող նախաձեռնություններին: Դպրոցականին հատուկ ոգևորությունը, հետաքրքրությունը, նորը սովորելու և յուրացնելու աշակերտների ներքին պահանջը դպրոցը դարձնում են իդեալական միջավայր`Հայաստանում ռոբոտաշինության ուղղությամբ ամուր հիմքեր ստեղծելու համար:

Индустрия производства роботов на сегодняшний день является одной из наиболее перспективных во всем мире, и спрос здесь будет расти в ближайшие 20 лет. С учетом таких тенденций становится актуальным для Армении уже сегодня «выращивать» молодое поколение производителей роботов. С этой целью Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) в рамках проекта «АрмРоботикс», который был запущен еще в 2008 году, совестно с генеральным спонсором – компанией «ВиваСелл-МТС» запускает программу по подготовке школьников, которые в дальнейшем станут потенциальными специалистами в этой сфере.
Планируется, что в 50 школах по всей территории Армении при школах будут созданы кружки, где дети смогут заниматься с готовой обучающей моделью робота. Для изготовления обучающих роботов будут использованы программы LabVIEW – Microsoft Robotics Studio.
С этой целью организаторы программы в апреле-мае посетят эти общины с целью выявления подходящего тренера, затем в июне-июле тренеры пройдут специальную подготовку, а вот уже с сентября в школах начнутся занятия с роботами. Ожидается, что в феврале 2014 года участники кружков смогут проявить свои способности на конкурсе, что позволит инициаторам программы понять, что же усвоили молодые производители роботов.
На сегодняшний день в Армении кружки по созданию роботов действуют в 7 школах – Айбе, Кванте, колледже при Политехническом университете, а также в областях Лори, Сюнике, Шираке и Арагацотне.
Если учитывать, что сфера ИТ в Армении на протяжении последних лет обеспечивает двухзначный показатель роста, то можно предположить, что производство роботов может стать конкурентным преимуществом республики.
Так, согласно данным Фонда «Инкубатор предприятий», рост ИТ-сферы Армении в 2012 году составил порядка 20%, при этом общий оборот сферы составляет более $250 млн., экспорт составляет около 60% от оборота, а рост рабочих мест и новых компаний превышает 10%. Количество компаний, действующих в ИТ-сфере в республике, практически достигло 400.
Руководствуясь социальной стратегией, генспонсор – «ВиваСелл-МТС», намерен привлечь идеи, возможности, навыки и огромный потенциал армянских школьников, чтобы вырасти более ответственное и прогрессирующее общество на благо развития экономики страны.