Այն տնտեսվարող սուբյեկտների հանդեպ, որոնք հաշվետվությունները չեն ներկայացրել Էլեկտրոնային տեսքով, վարչական տուգանքներ չեն կիրառվի: Այդ մասին մարտի 1-ին ասել է Պետեկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչ Աշոտ Սեմերջյանը «Հարկային ոլորտի բարեփոխումներ և աջակցություն բիզնեսի զարգացմանը» թեմայով սեմինար-խորհրդակցությանը:
Ըստ նրա, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարականով, հարկատուներին լրացուցիչ ժամանակ կտրվի մինչև մարտի 14-ը:
Միժամանակ Աշոտ Սեմերջյանը նշել է, որ 2013թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած նոր օրենսդրական փոփոխությունների կատարման առաջին փուլում որոշ տեխնիկական խնդիրներ են առաջացել, համակարգի խափանում, սակայն այժմ ամեն ինչ շտկված է: Մասնավորապես, խոսքը գնում է գործատուների համար աշխատավարձերի մասով եկամտահարկի և շրջանառության հարկի մասին: Եկամտահարկի գործողության շրջանակներում գործատուն պարտավոր է իր աշխատակիցներին գրանցել Կոմիտեի անձնավորված տվյալների բազայում, ինչպես նաև նույնականացման քարտեր ունենա ու էլեկտրոնային ստորագրություններ, որոնք այս պահի դրությամբ ոչ բոլորն ունեն:

В отношении хозсубъектов, не представивших отчеты в электронном виде, временно не будут применяться административные штрафы. Об этом на стартовавшем 1 марта в Ереване семинаре на тему: «Реформы налоговой сферы и содействие развитию бизнеса» сказал представитель Комитета по госдоходам Армении Ашот Семирджан.
По его словам, по поручению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, налогоплательщики получат «налоговую отсрочку» на период от 20 февраля до 14 марта, что позволит им решить проблемы, связанные с представлением отчетов электронном виде.
Одновременно Ашот Семирджан отметил, что на первом этапе применения новых законодательных изменений, вступивших в силу с 1 января 2013 года, возникли некоторые технические проблемы, сбои систем, однако уже сейчас эти недостатки устранены. Речь, в частности, идет о налоге с оборота и подоходном налоге для работодателей по зарплатам. В рамках действия последнего работодатель обязан регистрировать своих сотрудников в базе личных данных Комитета, а также иметь идентификационные карты и электронные подписи, которые на данный момент есть не у всех.