1 Մարտ 2013 - 10:38 AMT
Մարտի 1-ին Երևանում մեկնարկեց 12-րդ միջազգային Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսը (Caucasus Travel Show, CTS): Այս տարվա ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 75 կազմակերպություններ, որոնցից 58-ը` ՀՀ 11 մարզերից: Երկօրյա միջոցառման կազմակերպիչներն ակնկալում են այցելուներ Թուրքիայից, Վրաստանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Արգենտինայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտով հետաքրքրված այլ երկրներից: Ցուցահանդեսին մասնակցում է նաև Զբոսավարների համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիթաս Վրեսինգը:
Զբոսաշրջության ոլորտը գերակա է համարվում Հայաստանում, ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը միջոցառման բացման խոսքում: Այս ոլորտում աճ է գրանցվում: Նա նշեց, որ ներգնա զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանում 2012թ. 11,3 տոկոս աճ է արձանագրվել կամ 85 հազար զբոսաշրջիկ ավելի 2011 թվականի համեմատ՝ հասնելով 843 330 հազար մարդու: Աճի նման տեմպերի դեպքում Հայաստանը հուսով է, որ առաջիկա երկու տարում այդ ցուցանիշը կհատի 1 միլիոնի սահմանագիծը: 2012թ. Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների մեծ մասը հիմնականում եվրոպական երկրներից էին, մասնավորապես, Գերմանիայից ու Ֆրանսիայից, ակտիվացել են նաև հոսքերն Իսպանիայից: Եվրոպայից հետո Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակով հաջորդում են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան ու Իրանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային ցուցահանդեսի անցկացմանը Հայաստանում՝ Արա Պետրոսյանը հույս հայտնեց, որ մարտի 1-ը կարող է խորհրդանշական օր դառնալ զբոսաշրջային ցուցահանդեսների անցկացման համար: Փոխնախարարը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ այս տարի ընդլայնվել է Caucasus Travel Show-ի մասնակիցների աշխարհագրությունն ու մասնակիցների թիվը, շատ են մասնակիցները ՀՀ մարզերից ու ԼՂՀ-ից: «Դա նշանակում է, որ զբոսաշրջության ոլորտը Հայաստանում զարգացման անդառնալի ուղու վրա է»,-ասել է Արա Պետրոսյանը:
1999 թվականից անցկացվող այս միջոցառումն արդեն դարձել է զբոսաշրջային օպերատորների և զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպման և գործնական կապերի հաստատման հարթակ:
Մասնակցում են նաև զբոսաշրջային գործակալություններ, հյուրանոցներ ու հանգստյան տներ, ավիաընկերություններ, զբոսաշրջային կրթական հաստատություններ, հասարակական կազմակերպություններ, զբոսաշրջության ոլորտը լուսաբանող ամսագրեր ու լրատվական գործակալություններ: Մարտի 1-ից 2-ը ցուցահանդեսի մասնակիցները հնարավորություն կունենան գործնական կապեր հաստատելու զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող տեղական և միջազգային ընկերությունների հետ: Այս տարի ցուցահանդեսի շրջանակում կկազմակերպվի աշխատանքի տոնավաճառ զբոսաշրջային կրթություն տրամադրող հայաստանյան կրթական հաստատությունների ուսանողների և շրջանավարտների համար, ինչպես նաև միջազգային զբոսաշրջիկների ճանաչողական շրջայց:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Ճամփորդական գործակալների հայկական միությունը և Ճամփորդական գործակալների ամերիկյան միության հայկական մասնաճյուղը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո:

1 Март 2013 - 10:13 AMT
Международная 15-я Кавказская выставка туризма стартовала 1 марта в Ереване (Caucasus Travel Show, CTS). Региональная выставка собрала представителей 75 организаций турсферы, 58 из которых представляют области Армении и Нагорный Карабаха, а остальные – Турцию, Грузию, Грецию, Египет, Аргентину и ОАЭ. Более того, главным гостем Caucasus Travel Show стала председатель Всемирной федерации туристических гидов Фелиситас Вресинг.
Сфера туризма признана правительством страны одной из приоритетных, отметил в своей приветственной речи заместитель министра экономики Армении Ара Петросян, и она фиксирует темпы роста. Надо отметить, рост в сфере въездного туризма в Армении по итогам 2012 года составил 11.3% или порядка 85 тыс. туристов по сравнению с 2011 годом, достигнув 843330 человек. При таких темпах роста в Армении надеются в течение двух лет обеспечить ежегодный показатель в миллион туристов. В 2012 году основные туристические потоки в Армению выпали на долю европейских стран, в частности, Германию и Францию, также активизировалась Испания. После европейских стран, по количеству посетивших Армению в 2012 году туристов, следуют Россия, США, Япония и Иран. Касаясь непосредственно проведения региональной выставки в Армении, Ара Петросян выразил надежду, что 1 марта может стать символичным днем проведения туристических выставок. Замминистра также обратил внимание на то, что в этом году расширилась география и число участников Caucasus Travel Show, особенно много гостей из областей Армении и НКР. «Это означает, что сфера туризма в Армении находится на необратимо пути развития», – подчеркнул он.
Туристическая выставка CTS-2013 нацелена на развитие регионального туризма. В рамках выставки можно будет ознакомиться с тенденциями и задачами развития регионального туризма, а также международным сотрудничеством в этой области и перспективами.
В числе целей выставки: стимулирование въездного и регионального туризма посредством организации ознакомительного тура для иностранных туроператоров; создание благоприятных условий для совместной разработки, реклама и продажа региональных турпакетов; стимулирование внутреннего (областного) туризма; информирование общественности, потенциальных клиентов, экспертов, чиновников и других заинтересованных сторон о тенденциях развития в сфере туризма и создание форума турсферы для всех заинтересованных сторон; предоставление населению Армении возможности планирования отпусков.
Выставка организована Армянским бюро путешествий, армянским филиалом аналогичной американской структуры под эгидой министерства экономики Армении. Главным спонсором выставки выступает Программа USAID по развитию предпринимательства и конкурентоспособности рынка (EDMC).