2 Մարտ 2013 - 11:26 AMT
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ, ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը մեկնաբանել է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հայտարարությունն այն մասին, որ «Ադրբեջանն ու Վրաստանը Ռուսաստանի կողմից ապակայունացման իրական վտանգի առջև են»: Այդ մասին Սահակաշվիլին հայտարարել է Թբիլիսիի օդանավակայանում՝ Ադրբեջանից վերադառնալիս:
Newtimes.az-ին Մամեդովն ասել է, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի վերջին հայտարարությունները զարմանք են առաջացնում: Ըստ նրա, չնայած Ադրբեջանում ու Վրաստանում առկա գործընթացներում կարելի է զուգահեռներ գտնել, սակայն կան նաև բազում տարբերություններ:
«Յուրաքանչյուր երկիրն իր քաղաքականությունն է վարում, սակայն իրավիճակը մեր երկրներում տարբեր է: Բացի այդ, Սահակաշվիլիի այն հայտարարությունը, թե ՌԴ-ում մեր համայանքի որոշ ներկայացուցիչներ վտանգավոր դիրքորոշում են որդեգրել Ադրբեջանի հանդեպ, արտահայտում է զուտ նրա տեսակետը: Ես, որպես Բաքվում Սահակաշվիլիի հետ հանդիպումների մասնակից, կարող եմ հայտարարել, որ նման հարցեր մենք նրա հետ չենք քննարկել, և դրանում անհրաժեշտություն էլ չկար»,-ասել է նա: «Ցավում եմ, որ Սահակաշվիլին, Ռուսաստանի վերաբերյալ իր հայտարարության մեջ, անդրադարձել է նաև Ադրբեջանին»,-ասել է Մամեդովը:

Заместитель руководителя, заведующий отделом внешних связей администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов прокомментировал заявление президента Грузии Михаила Саакашвили о том, что «Азербайджан и Грузия стоят перед реальной угрозой дестабилизации со стороны России». Об этом Саакашвили заявил в Тбилисском аэропорту по возвращении из Азербайджана.
В интервью Newtimes.az Новруз Мамедов отметил, что последнее заявление президента Грузии Михаила Саакашвили вызывает удивление. По его словам, несмотря на то, что в процессах, происходящих в Азербайджане и Грузии, можно найти параллели, в то же время нельзя не учитывать и множество различий.
«У каждой из стран имеется своя линия внешней и внутренней политики, однако ситуации в наших странах различны, это прослеживается по многим вопросам. Кроме того, заявление Саакашвили о том, что некоторые представители нашей диаспоры в России занимают опасную позицию в отношении Азербайджана, может отражать исключительно его собственную точку зрения. Не верится, что сказанное им в отношении Вагита Алекперова и других лиц является действительностью. Я, как участник многих встреч с Саакашвили в Баку, могу заявить, что подобные вопросы с ним не обсуждались, и в этом не было никакой необходимости», – подчеркнул он. «Весьма сожалею, что Саакашвили, озвучивая свое заявление относительно России, коснулся и Азербайджана», – отметил Мамедов.