ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների ու շուկայի մրցունակության զարգացման ծրագիրն (EDMC/USAID) ուղղված է փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) զարգացմանը, զբաղվածության աճի խթանման, արտահանման ծավալների և եկամուտների ավելացման միջոցով:
Այդ տեսակետից կարևորվում է Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում մասնագետների հնարավորությունների ավելացումը, հաշվի առնելով, որ այդ ոլորտում աշխատողների 80 տոկոսը կանայք են: Այդ մասին մարտի 6-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է EDMC/USAID ծրագրի ղեկավար Բրունո Կորնելիոն:
Ըստ նրա, ուստի կանանց համար հատկապես զբոսաշրջության ոլորտը հնարավորություն է ընձեռում շարքային աշխատակցի պաշտոնից աճելու և դառնալու սեփականատեր:
EDMC-ն այս տարի Caucasus Travel Show, CTS-ի գլխավոր գործընկերն էր: Ցուցահանդեսը, որը մարտի առաջին օրերին անցավ Երևանում, հավաքել էր զբոսաշրջության ոլորտի 75 կազմակերպությունների ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից:

Программа развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (EDMC/USAID) нацелена на развитие МСБ, повышение занятости и доходов населения и с этой точки зрения придает большое значение повышению возможностей специалистов в сфере туризма Армении, где порядка 80% приходится на долю женщин. Об этом 6 марта на пресс-конференции в Ереване сказал руководитель программы EDMC/USAID Бруно Корнелио. Поэтому, по его словам, для женщин есть большая возможность из простых работников превратится в предпринимателей, тем более, что Армения до 2014 года планирует достичь планки въездного туризма на уровне в 1 млн.
Программа развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (EDMC/USAID) в этом году стала главным парнером проведения Международной региональной Кавказской выставке туризма (Caucasus Travel Show, CTS).
Региональная выставка, прошедшая в Ереване в первых числах марта, собрала представителей 75 организаций турсферы, 58 из которых представляют области Армении и Нагорный Карабаха, а остальные – Турцию, Грузию, Грецию, Египет, Аргентину и ОАЭ. Более того, главным гостем Caucasus Travel Show стала председатель Всемирной федерации туристических гидов Фелиситас Вресинг.