11 Մարտ 2013 - 09:39 AMT
Թուրքիայում տեղակայված գերմանական զորակազմի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ տեղացի զինվորները արհամարանքով են վերաբերվում իրենց, համարելով նրանց անկոչ հյուրեր:
Թուրքիայում տեղակայված 400 գերմանացի զինվորականները հիմնականում սպասարկում են «Patriot» հակահրթիռային համակարգերը: Նրանց բողոքները պատճառ են դարձել Գերմանիայի խորհրդարանական հանձնաժողովի ստուգման, որը խնդիրներ է հայտնաբերել երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջև:
«Patriot» համակարգերը տեղակայվեցին սիրիական սահմանի մոտ, քանի որ պաշտոնական Անկարան մտավախություն ուներ, որ հարևան պետության հակամարտությունը կարող է անցնել նաև Թուրքիայի տարածք: Այնուամենայնիվ գերմանացի զինծառայողների տեղակայումն արտերկրում արտառոց դեպք է, հայտնում է MIGnews.com-ը:

Представители немецкого военного контингента в Турции заявили о том, что местные солдаты относятся к ним с пренебрежением, редко бывают полезными и относятся к европейским коллегам, как к незваным гостям.
Большинство из 400 немецких военных, дислоцированных в Турции, которые занимаются обслуживанием противоракетных комплексов «Patriot», сообщили о том, что турецкие военные относятся к ним неподобающим образом. Появлению этих жалоб поспособствовала проверка парламентской комиссии Германии, которая выявила проблемы в отношениях между представителями оборонных ведомств двух стран.
Система ПРО «Рatriot» была развернута вдоль турецко-сирийской границы в связи с опасениями официальной Анкары, что конфликт в соседнем государстве может зацепить и территорию Турции. Тем не менее, подобный факт дислокации немецких войск за пределами Германии является весьма редким, а для некоторых и неприемлемым после событий Второй мировой войны, передает MIGnews.com.