ՀՀ կառավարությունը մարտի 14-ի նիստում է հավանություն տվեց Կրթության զարգացման պետական 2011-2015 թվականների ծրագրով նախատեսված ենթածրագրերին և Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին որոշմանը:
Այդ նպատակով ֆինանսների նախարարությանը սուբսիդավորման համար պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 21,5 մլն դրամ 2013թ. առաջին եռամսյակում:
Ուսանողներին 12 տոկոս տարեկան դրույքաչափով տրամադրված ուսումնական վարկերից` պետության կողմից սուբսիդավորվելու է մեկ ուսումնական տարվա արդյունքում առավել բարձր առաջադիմություն ունեցող 15 տոկոս ուսանողներին պետության կողմից սուբսիդավորվելու է տոկոսադրույքի 3 տոկոսային կետին համարժեք մասը,
ա. ենթածրագրի իրականացումն սկսվում է 2013 թվականի փետրվար- մարտ ամիսներից,
բ. վարկերը կտրամադրվեն 10 տարի մարման ժամկետով, սահմանելով առաջին 4 տարիների համար արտոնյալ ժամկետ (կմարվեն միայն տոկոսագումարները): Ինչպես հայտնեց ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, վարկի միջին արժեքը մոտ 450 000 դրամ է ուսման տարեկան վարձի համար, իսկ վարկի առավելագույն չափը կազմում է 1,8 մլն դոլար:

Правительство Армении на заседании 14 марта одобрило подпрограмы в рамках Государственной программы развития образования на 2011-2015 гг. В рамках программы государство будет субсидировать от 2 до 3 процентов для отличников от выданного ежегодного кредита под 12 процентов годовых.
В связи с этим Министерству финансов Армении будет выделено для субсидирования студенческих льготных кредитов первого квартала 2013 года 21,5 млн драмов из резервного фонда.
Кредиты выдаются сроком на 10 лет с 4-летним льготным периодом, когда погашаются только проценты, а после этого начинается погашение основной суммы. Как сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян, средняя стоимость кредита составляет порядка 450 000 драмов для годовой оплаты учебы, а наибольший размер кредита составляет 1,8 млн драмов.