13 Հոկտեմբեր 2005 - 10:54 AMT
Նոյեմբերի 25-ին տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստը: Այդ մասին հաղորդել են Մինսկում` ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեյում: Նախատեսվում է քննարկման դնել ավելի քան 30 հարց, որոնցից 21-ը արդեն պատրաստ են քննարկման: Դրանց թվում են Համագործակցության ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձեւավորման, ԱՊՀ ներքին եւ երրորդ երկրների շուկա ազգային արդյունաբերողների մրցունակ ապրանքի ներկայացման միջնաժամկետ համալիր միջոցառումների մասին (մինչեւ 2010 թվականը) հարցերը: Օրակարգի նախագծում ընդգրկվել են նաեւ սահմանամերձ համագործակցության մասին կոնվենցիայի նախագիծը եւ Բնական եւ տեխնոգեն բնույթի արտակարգ իրավիճակների միջպետական խորհրդի մասին որոշման մեջ փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու վերաբերյալ հարցերը:
ԱՊՀ երկրների Կառավարությունների ղեկավաների խորհրդի նիստում նախատեսվում է առանց քննարկման ստորագրել շուրջ 25 փաստաթուղթ: Այդ թվում տեխնիկական ռեգլամենտների ներդաշնակեցման հիմքերի մասին համաձայնագիրը, արտաքին առեւտրի մաքսային վիճակագրության միասնական մեթոդաբանության մասին, Արտադրության եւ ծառայությունների որակի ոլորտում ունեցած ձեռքբերումների համար Համագործակցության մրցանակ սահմանելու վերաբերյալ, ԱՊՀ պետությունների մեծահասակների կրթության զարգացման հայեցակարգի մասին, երիտասարդության հետ աշխատանքի ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրերը: Ստորագրման ներկայացվելիք փաստաթղթերի զգալի մասը նվիրված է պաշտպանության բնույթի հարցերին եւ իրվապահ մարմինների փոխգործակցության խնդիրներին: Մասնավորապես, առանց քննարկման առաջարկվում է ստորագրել մարդկանց, մարդու օրգանների եւ հյուսվածքների առեւտրի դեմ պայքարում պետությունների գործակցության մասին համաձայնագիրը, ավտոտրանսպորտային միջոցների առեւանգումների դեմ պայքարում եւ դրանց վերադարձը ապահովելու գործում համագործակցության մասին համաձայնագիրը, կազմակերպված հանցավորության եւ հանցագործությունների այլ վտանգավոր տեսակների դեմ պայքարը համակարգելու մասին համաձայնագիրը:
Ռազմական հարցերի բլոկում ընդգրկված են օդային հարձակման ուժերին եւ միջոցներին ԱՊՀ երկրների ռազմական ուժերի հակազդեցության համալիր ապահովման նպատակային ծրագրի վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում, ինչպես նաեւ 2006 թվականին Համագործակցության երկրների հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգի ստեղծմանն ու զարգացմանը ուղղված հատկացումների մասին, հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգի կատարելագործման ընդհանուր ծրագրերի իրականացման ժամկետը երկարացնելու մասին փաստաթղթերը: Այս եւ այլ հարցեր են քննարկվել հոկտեմբերի 12-ին Մոսկվայում` ԱՊՀ Տնտեսական խորհրդի 25-րդ նիստում:

13 Октябрь 2005 - 10:54 AMT
На 25 ноября намечено очередное заседание Совета глав правительств стран СНГ. Об этом сообщили в Исполнительном комитете СНГ в Минске. На обсуждение предлагается вынести более 30 вопросов, 21 из которых уже подготовлен к рассмотрению. Среди них вопросы формирования общего электроэнергетического рынка государств Содружества, о комплексе среднесрочных мероприятий по продвижению на внутренний рынок СНГ и рынки третьих стран конкурентоспособной продукции, выпускаемой национальными товаропроизводителями (на период до 2010 года). В проект повестки также включен проект конвенции о приграничном сотрудничестве и вопрос о внесении изменений и дополнений в положение о Межгосударственном совете по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера.
В ходе заседания Совета глав правительств стран-участниц СНГ предлагается подписать без обсуждения 25 различных документов. В их числе соглашение об основах гармонизации технических регламентов; о единой методологии таможенной статистики внешней торговли; о конкурсе на соискание премии Содружества за достижения в области качества продукции и услуг; о концепции развития образования взрослых в государствах СНГ; соглашение о сотрудничестве в сфере работы с молодежью. Значительный блок подготовленных к подписанию документов посвящен вопросам оборонного характера и проблемам взаимодействия правоохранительных ведомств. В частности, без обсуждения предлагается подписать соглашение о взаимодействии государств в борьбе с торговлей людьми, органами и тканями человека; соглашение о сотрудничестве в борьбе с хищениями автотранспортных средств и обеспечении их возврата; о бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений.
В блоке военных вопросов значится подписание документов о целевой программе обеспечения комплексного противодействия вооруженных сил государств СНГ силам и средствам воздушного нападения; о выделении ассигнований на создание и развитие объединенной системы противовоздушной обороны государств Содружества в 2006 году; о продлении срока реализации общих программ совершенствования объединенной системы противовоздушной обороны. Эти и другие вопросы были рассмотрены 12 октября в Москве на 25-м заседании Экономического совета СНГ.