Եգիպտոսում դատարանը մինչև մարտի 24-ը հետաձգել է խորհրդարանական ընտրությունների հետաձգման բողոքարկումը, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Եգիպտոսի նախագահ Մոհամմեդ Մուրսին ընտրությունների օրը ապրիլի 27-28-ից տեղափոխել է ապրիլի 22-ին ղպտիների խնդրանքով: Սակայան դատարանը որոշեց չեղյալ հայտարարել նախագահի որոշումը: Այն, որ Մուրսին մտադիր է վիճարկել դատաևանի որոշումը հայտնի դարձավ մարտի 6-ին: Լրացուցիչ ժամանակ պահանջվեց վարչական ֆատարանին ձևականությունները ճշտելու համար:
Ղպտիների փոքրամասնության խնդրանքը ընտրությունները տեղափոխելու վերաբերյալ կապված էր նրա հետ, որ քվեարկության օրերը համընկնում էին Զատկի տոնին:

18 Март 2013 - 05:49 AMT
В Египте суд отложил на 24 марта 2013г. рассмотрение апелляции на перенос парламентских выборов, передает Reuters.
Президент Египта Мохаммед Мурси перенес дату парламентских выборов с 27-28 апреля на 22 апреля 2013г. по просьбе коптского меньшинства. Однако суд вынес решение об отмене указа президента. О намерении Мурси оспорить судебный запрет стало известно 6 марта. Дополнительное время понадобилось административному суду для уточнения формальностей.
Просьба коптского меньшинства о переносе выборов была связана с тем, что дни голосования совпадали с пасхальными торжествами.
Между тем ведущие оппозиционные партии Египта уже заявили о бойкоте будущих выборов. По первоначальным планам, новый состав египетского парламента должен был приступить к работе в начале июля 2013г.