18 Մարտ 2013 - 12:14 AMT
Պաշտոնական Բրյուսելը, Մոսկվան ու Վաշինգտոնը ընտրության առջև են կանգնեցնում Հայաստանին, դրդելով որոշել, թե որ միությանն է ցանկանում անդամակցել Հայաստանը, մարտի 18-ին հայտարարել է «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: «Մինչ օրս գործող փոխլրացման քաղաքականությունն արդեն ընդունելի չէ»,-ասել է նա: Սակայն, ըստ տնտեսագետի, ոչ մի ուղղությամբ Հայաստանը չունի զարգացման հստակ մշակված քայլեր:
Փորձագետների մի մասը կողմ է Եվրասիական միությանը և կարևորում է Հայաստանի անդամակցումը Ռուսաստանի նախաձեռնած Մաքսային միությանը, որոնց թվում է, օրինակ, ՀՀ Կոմկուսի ԿԿ առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը, որն այսօր հայտարարել է, որ «զարգացման միակ ճիշտ ուղին ինտեգրումն է Եվրասիական միությանը»:
«Պատմությունը ցույց է տալիս, որ եվրոպական արժեքներն ու սկզբունքները հորինված կատեգորիաներ են: Գաղտնիք չէ, թե ինչ ծանր վիճակ է այժմ Եվրամիության ներսում, քանդվում է եվրոպական ֆինանսական համակարգը»,-ասել է նա: Ռուբեն Թովմասյանը այն կարծիքի է, որ Հայաստանին բարեկամ ԱՊՀ երկրները բարենպաստ են երկրի տնտեսության զարգացման տեսակետից և շուկան էլ մեծ է:
Բրյուսելում գտնում են, որ անհնար է համատեղել մասնակցությունը Մաքսային միությանն ու համաձայնությունը ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին, հղում անելով իրավաբանական անհամատեղելիությանը: Ուստի, Հայաստանը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության մյուս անդամ պետությունները, որոնք նույնպես ձգտում են միանալ ազատ առևտրի գոտուն, որ առաջարկում է ԵՄ-ն, պետք է ընտրություն կատարեն:
Բոլոր ռուսամետ միություններին դեմ է հանդես եկել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը՝ անվանելով Եվրասիական միության ստեղծումը վերադաձ նախկին ԽՍՀՄ: Ըստ նրա, այս պահին ԱՄՆ կառավարությունը որոնում է խորհրդային կարգերի վերականգնումը կասեցնող կամ դանդաղեցնող ուղիներ:
Իսկ ո՞րն է պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը: Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բազմիցս է հայտարարել, որ երկիրը շահագրգիռ է ԵվրԱզԷՍ, ԱՊՀ և ԵՄ շրջանակներում ընթացող ինտեգրման գործընթացներում: Նա վստահ է, որ վերոնշյալ միությունները պետք չէ հակադրել, ավելի շուտ, դրանք պետք է դիտարկել որպես փոխլարցնող միավորումներ:
Այսպիսով, Հայաստանի այսօրվա գերակայությունն է համաձայնագիրը առևտրի ազատ գոտու մասին, որը նախատեսվում է ստորագրել արդեն 2013թ.: Ընդ որում վարչապետը նշել է, որ իրենց եվրոպացի գործընկերները գտնում են, որ այն կստորագրվի 2014-ին:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանն աչքի է ընկնում Մաքսային միության երկրների հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությամբ, ուստի հարկավոր է մշակել համագործակցության հատուկ մեխանիզմներ: Հենց դրա համար է ձևավորվել աշխատանքային խումբ, որի օգնությամբ հնարավոր կլինի լուծել այդ հարցը:

Официальные Брюссель, Москва и Вашингтон заставляют Армению определиться, в какой из союзов вступать, заявил 18 марта руководитель исследовательского центра “Альтернатива”, доктор экономических наук Татул Манасерян. «Действующая до сегодняшнего дня комплементарная политика уже не приемлема», – сказал он. Однако, по словам экономиста, ни для одного из направлений, у Армении нет четко разработанных шагов развития.
Часть экспертов взяли сторону Евразийского Союза и придают важность вступлению Армении в инициированный Россией Таможенный союз, среди них первый секретарь Центрального Комитета Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян, который сегодня заявил, что «единственный правильный путь развития Армении – интеграция в Евразийский Союз». «История показывает, что европейские ценности и принципы являются вымышленными категориями. Не секрет, какая трудная ситуация сложилась сейчас внутри Европейского Союза, разрушается вся европейская финансовая система», – сказал он. Рубен Товмасян придерживается того взгляда, что дружественные Армении страны СНГ являются благоприятными с точки зрения развития экономики страны, и рынок здесь достаточно широк.
В Брюсселе же считают, что невозможно совместить участие в Таможенном союзе с соглашением о зоне свободной торговли с ЕС, ссылаясь на юридическую несовместимость.
Поэтому Армении, так же, как и другим государствам-членам «Восточного партнерства», которые также стремятся к присоединению к зоне свободной торговли, предложенной Европейским Союзом, придется сделать выбор.
Против всяких пророссийских союзов выступила госсекретарь США Хиллари Клинтон, назвав создание Евразийского Союза возвратом к бывшему СССР. По ее словам, в данный момент правительство США находится в поиске способов замедления или даже предотвращения возрождения советского строя.
Каковы же позиции официального Еревана? В частности, премьер-министр Армении Тигран Саркисян не раз заявлял, что страна заинтересована в интеграционных процессах в рамках ЕврАзЭС, СНГ и ЕС. Он уверен, что такие объединения, как ЕврАзЭС, СНГ и Евросоюз, нельзя противопоставлять, скорее, их следует рассматривать как взаимодополняемые.
Таким образом, сегодняшний приоритет Армении – это соглашение о всеобъемлющей ЗСТ, и подписать подобное соглашение Армения планирует уже в 2013 году. При этом глава правительства Армении отметил, что их европейские коллеги считают, что датой подписания будет 2014 год.
Напомнил Тигран Саркисян и о том, что Армения отличается от стран, входящих в Таможенный союз, отсутствием границ с ТС, поэтому необходимо разработать новые специфические механизмы сотрудничества. Именно для этого сформирована рабочая группа, с помощью которой можно будет разобраться с этим вопросом.