Հռոմի պապ Ֆարնսիսկոս Առաջինը կաթոլիկ աշխարհին գթասրտության ու հաշտությանկոչ է արել: Այդ խոսքերը հնչեցին գահակալության երախտիքի պատարգում, որը նոր հովվապետը այսօր մատուցեց Սբ Պետրոսի հրապարակում, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հռոմի նորընտիր պապի գահակալության արարողությանը, որը առաջին ոչ եվրոպացին ու ճիզվիտը կլինի պապի աթոռին, հավաքվել են 163 երկրների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ու եկեղեցիների ներկայացուցիչներ:
Թեև նոր Պապը, որն իր անունը վերցրել է Ֆրանսիսկոս Ասիզացու պատվին, փորձեց խուսափել ավելորդ ճոխությունից, պատարագն ավանդաբար սկսվեց Պետրոսի շիրիմի մոտ, որը համարվում է առաջին Հռոմի պապը: Նրա ուսերին գցեցին պապի թիկնոցը, իսկ իտալացի կարդինալ Անջելո Սոդանոն հանձնեց նրան «ձկնորսի մատանին», որը Վատիկանի ինքնիշխանության ևս մեկ խորհրդանիշ է, սակայն այս անգամ արծաթից, ոչ թե ոսկուց:

19 Март 2013 - 12:04 AMT
Папа Римский Франциск призвал католический мир к милосердию и кротости. Эти слова прозвучали в благодарственной инаугурационной мессе, которую новый понтифик отслужил сегодня утром на площади Святого Петра, пишет ИТАР-ТАСС.
В день Святого Иосифа плотника, считающегося у католиков покровителем трудящихся и небесным патроном Церкви, в Апостольской столице на интронизацию нового Папы Римского – первого неевропейского понтифика, первого иезуита на папском престоле, собрались 163 главы государств и правительств, представителей международных организаций и церквей, руководители Италии.
Хотя новый Папа, назвавшийся в честь монаха-аскета Франциска Ассизского, попросил избегать особой пышности в церемонии интронизации, служба по традиции началась в подземной крипте базилики, у могилы апостола Петра, считающегося первым Папой Римским. Французский кардинал-протодьякон, самый старший из "пурпуроносцев", Жан-Луи Туран возложил на плечи понтифика папскую мантию, а итальянский кардинал Анджело Содано вручил ему "перстень рыбака", еще один символ власти суверена Ватикана, на сей раз из серебра, а не золота.