21 Մարտ 2013 - 14:36 AMT
Տեսչական բարեփոխումները թափ են առնում ամբողջ աշխարհում, քանի որ դա բարելավում է ներդրումային մթնոլորտը երկրում և ապահովում է տնտեսական աճ: Տեսչական բարեփոխումները բխում են բոլորի շահերից՝ բիզնեսի, պետության, քաղաքացիների, հայտարարել է միջազգային փորձագետ Դոնալդ Մաքռեյը մարտի 21-ին Երևանում կայացած սեմինարի ժամանակ, որի կազմակերպիչն է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC): Կառավարության ջանքներն ուղղված են գործարարների մոտ ստուգումների անցկացման դյուրացմանը, քանի որ գործարարն արդեն նախապես կիմանա, թե որքան ստուգում է լինելու իր մոտ և երբ, ավելին, տեսուչները նույնիսկ կօգնեն նրան համապատասխանել որոշ չափանիշների: Ինչ վերաբերում է քաղաքացիներին, ապա բարեփոխումների արդյունքում կաճի նրանց բարեկեցությունն ու անվտանգ գործունեությունը:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի մասնագետները տեխնիկական աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանի կառավարությանը: Ծրագիրը նախատեսված է 3 տարվա համար, որի ընթացքում միջազգային փորձագետները կմշակեն ռիսկերի վրա հիմնված գործընթացի նոր մեթոաբանությունը:
Ինչպես ասաց Մաքռեյը, գործող համակարգը հաշվի չի առել առանձին ոլորտների ռիսկերը, այլ ենթադրել է ստուգումների անցկացումը առավելագույն թվով տնտեսվարողների համար: Ըստ նրա, IFC կմշակի ստուգողական թերթիկի չափանիշներն ու նմուշները, որոնք թույլ կտան բացահայտել տնտեսվարողների հնարավոր ռիսկերը: Նախատեսվում է նաև Բոսնիայի և Հերցոգովինայի օրինակով ներմուծել Հայաստանում տվյալների բազաների ծրագիրը, որի դեպքում տեսուչը Notepad-ով կկարողանա ավտոմատ կերպով գրանցել ստացված տվյալները: IFC-ն նաև սատարում է էկոնոմիկայի նախարարության ծրագրերին, որոնք ուղղված են տեսչական ստուգումների նվազեցմանը 18-ից մինչև 7-9՝ բարձրացնելու համար աշխատանքի արդյունավետությունը:
Որպես ամենառիսկային ոլորտներ փորձագետն առանձնացրեց հարկային ու մաքսային ոլորտները, ինչպես նաև սննդամթերքի անվտանգության ոլորոտը, որոնք յուրահատուկ մոտեցում են պահանջում:

21 Март 2013 - 13:50 AMT
Реформирование сферы инспекционных проверок набирает темпы во всем мире, поскольку это улучшает инвестиционный климат в стране и в итоге обеспечивает экономический рост. От реализации реформ в сфере инспекционных проверок выиграют все – бизнес, государство и граждане, заявил международный эксперт Дональд Макрей 21 марта в Ереване в ходе семинара, организованного Международной финансовой корпорацией (IFC). Усилия правительства направлены на облегчение процесса проведения проверок у бизнеса, который уже заранее будет знать, когда и сколько проверок его ожидает, более того, инспекторы должны помогать ему соответствовать требуемым стандартам. Что же касается граждан, то в результате реформ улучшиться их благосостояние и повыситься безопасность их жизнедеятельности.
Специалисты IFC оказывают техническое содействие правительству Армении на пути реализации реформ в сфере инспекционных проверок. Программа рассчитана на 3 года, в ходе которой международные эксперты разработают новую методологию организации этого процесса, основанного на рисках.
Как сообщил Дональд Макрей, действующая система не учитывала критерии риска для отдельных сфер, а предполагала проведение проверок у максимального числа хозсубъектов для выявления возможных нарушений. По его словам, IFC разработает критерии и экземпляры проверочного листка, который позволит инспектору выявить возможные риски у хозсубъекта. В планы структуры также входит внедрение в Армении на примере Боснии и Герцеговины программы базы данных, при которой инспектор с Notepad сможет автоматически фиксировать полученные данные. IFC также поддерживает планы Министерства экономики Армении по сокращению числа инспекций с 18 до 7-9 с целью повышения эффективности их работы.
Среди наиболее рискованных сфер в плане проведения инспекционных проверок Дональд Макрей выделил налоговую и таможенную, безопасность продуктов питания, требующих особого подхода.