Ֆրանսիայի գլխավոր դատախազությունը նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի դեմ կոռուպցիայի հանտկանիշներով մեղադրանք է առաջադրել: Խոսքը վերաբերում է «Բետանկուրի գործին»: Դատախազությունը կարծում է, որ Ֆրանսիայի ամենահարուստ կինը՝ L'Oreal-ի նախկին սեփականատեր Լիլիան Բետանկուրը ֆինանսավորել է Սարկոզին 2007թ-ի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ: Այս մասին գրում է France 24-ը:
Հանգամանքները ճշտելու համար նախօրեին Սարկոզիին և L'Oreal-ի նախկին սեփականատիրոջ ծառայապետին հրավիրել են առերեսման:
Նշենք, որ խոսքը 50 հազար եվրոյի փոխանցման մասին է: Գործարքը կատարվել է առանց հաշվետվության և անդորրագրերի:

Прокуратура Франции выдвинула против экс-президента республики Николя Саркози обвинения по коррупционным статьям. В частности, речь идет о "деле Бетанкур" – у следствия есть серьезные основания полагать, что самая богатая женщина Франции Лилиан Бетанкур спонсирование президентскую кампанию Саркози в 2007г., передает France 24.
Для установления обстоятельств накануне экс-президент был вызван на очную ставку с мажордомом бывшей владелицы компании L'Oreal. Речь идет о получении конверта с 50 тыс. евро в обход документов об отчетности.