22 Մարտ 2013 - 08:52 AMT
«Արևմտյան Կովկաս. արդիական խնդիրներ» գիտաժողովը նշանակալի իրադարձություն էր գիտական հանրության համար
Դոնի Ռոստովում մարտի 18-19 տեղի ունեցած «Արևմտյան Կովկաս. Արդիական խնդիրներ» գիտաժողովը նշանակալի իրադարձություն էր գիտական հանրության համար, այն նվիրված էր կովկասագիտության արդիական խնդիրներին: Ուրախալի է, որ կազմակերպիչը՝ կովկասագետների միությունը, որի նախագահն է Ալեքսանդր Կռիլովը, կարողացավ մի հարթակում հավաքել Մոսկվայի, Ռոստովի, Ստավրոպոլի, Կաբարդինո- Բալկարիայի, Աբխազիայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և նույնիսկ Ուկրաինայի ակադեմիական գիտության ներկայացուցիչներին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի ու Կովկասի ուսումնասիրման կենտրոնի աշխատանքային խմբի համակարգող Ալեքսանդր Սկակովը: «Ցավոք բացակայում էին Հարավային Օսեթիայի ու Վրաստանի ներկայացուցիչները, հավանաբար, դա բացատրվում է բարդ ներքին քաղաքական իրավիճակով այդ երկրներում»,- ասել է նա:
Ռուս փորձագետն ասել է, որ քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ Սոչիի Օլիմպիադայի դերից Կովկասի կայունացման կամ ապակայունացման համատեքստում, մինչ այսպես կոչված «չերքեզների ցեղասպանության» հարցը: «Տարբեր կարծիքներ հայտնվեցին, ակտիվ բանավեճ ընթացավ, սակայն ամեն ինչ մնաց գիտական բանավեճի շրջանակներում, առանց անցումի քաղաքական կարգախոսների ու քարանձավային ազգայնականության: Հատուկ ուշադրություն դարձվեց տեղեկատվական քաղաքականությանը և պայքարին պատմագիտական առասպելների հետ: Հիշելով անցյալի ողբերգական էջերի մասին, մենք պետք է մտածենք համատեղ լուսավոր ապագայի մասին»,-ասել է Սկակովը:

Конференция "Западный Кавказ: современные проблемы", организованная Научным обществом кавказоведов и прошедшая в Ростове-на-Дону 18-19 марта, стала еще одним звеном в череде научных мероприятий, посвященных актуальным проблемам кавказоведения и имевшим место в последние месяцы в различных столицах Кавказа. Отрадно, что организатор данного мероприятия – Научное общество кавказоведов – председатель д.и.н. А.Б. Крылов, сумело собрать на одной площадке представителей московской академической науки, ростовских и ставропольских исследователей, ученых из Кабардино-Балкарии, Абхазии, Азербайджана, Армении и даже Украины. Об этом PanARMENIAN.Net заявил координатор рабочей группы Центра изучения Центральной Азии и Кавказа Института востоковедения РАН, кандидат исторических наук Александр Скаков. «К сожалению, отсутствовали представители Южной Осетии и Грузии, что, очевидно, объясняется сложной внутриполитической обстановкой в этих странах. Безусловно, в глобализирующемся мире, переплетенном тысячами нитей, такая широкая представленность стран, казалось бы, не являющихся частью Западного Кавказа, вполне логична и закономерна», – заметил он.
Российский эксперт сообщил, что обсуждался самый широкий спектр вопросов – от роли Олимпиады в Сочи в процессах стабилизации или дестабилизации обстановки на Кавказе, до проблемы так называемого "черкесского геноцида" и возможности репатриации абхазо-адыгов из Сирии на свою историческую родину. «Высказывались различные точки зрения, шла заинтересованная и оживленная дискуссия. При этом все это оставалось в рамках научного дискурса, без перехода к хлестким политическим лозунгам и пещерному национализму. Особое внимание уделялось информационной политике и борьбе с историографическими мифами, а это именно та область, в которой конструктивные силы могут легко найти общий язык и сплоченно выступить против поджигателей конфликтов, на благо миру и стабильности на всем Кавказе. Помня о трагичных страницах прошлого, мы должны думать о светлых перспективах нашего совместного будущего», – подчеркнул он.