Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում կա 150 000 հա վարելահող, որից մեկ երրորդը այսօրվա դրությամբ չի մշակվում: Այս խնդրի լուծումը գյուղատնտեսության նախարարության առաջնահերթ խնդիրներից է: Նախարարի կարգադրությամբ 2012թ. ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որը ոսումնասիրել է այդ հողերի չօգտագործման պատճառները: Հետազոտության արդյունքում բացահայտվել է 27 ուղղություն, հիմնական պատճառներն են ոռոգման խնդիրները, մշակվող վարելահողերի ցածր եկամտաբերությունը, ինչպես նաև տարածքային դիրքը հիմնականում սահմանամերձ շրջաններում:
Այնուամենայնիվ գանրնանային շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են և ընթանում են ամբողջ թափով: Վերջին 2 ամիսներին գրանցված ջերմաստիճանի տատանումները լուրջ վնաս չեն հասցրել գյուղատնտեսությանը: Այսօր նման հայտարարություն է արել ՀՀ գյուղնախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը:
Մասնավորապես, ցրտահարությունը մարտի սկզբին, երբ գիշերը ջերմաստիճանը նվազեց մինչև 7 աստիճան ցուրտ, մտավախություն էր առաջացել նախարարությունում, որ կարող են տուժել խաղողի այգիները: Օպերատիվ մոնիտորինգ անցկացվեց և պարզ դարձավ, որ դրանք անհիմն են: Հետո հաջորդեց ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացումը, ինչը կարող էր հեղեղումներ առաջացնել և մեծ վնաս պատճառել, սակայն դա երկար չտևեց և հեղեղումներից հնարավոր եղավ խուսափել: Մարտի 18-20 ջերմաստիճանի տատանումները ևս մտահոգիչ էին, քանի որ Արարատյան դաշտավայրում արդեն սկսվել էր բողբոջումը, սակայն այս դեպքում ևս կորուստներից հաջողվեց խուսափել: Մարտի 25-ին ևս սպասվում է ջերմաստիճանի նվազում, սակայն դա չի անդրադառնա սպասվելիք բերքի վրա:
Այսպիսով, բնակլիմայական պայմանները դեռ խնայում են գյուղացիների բերքը, նույնիսկ հացահատիկի առումով: Սակայն բերքի ծավալի ու որակի մասին նախնական կանխատեսումներ նախարարությունը կկարողանա ներկայացնել միայն մեկ ամսից՝ ապրիլի 20-22-ին:
Գարնանային աշխատանքները մեկնարկել են մարտի 1-ին՝ այգեգործական աշխատանքները Արարատյան դաշտավյրում արդեն ավարտված են, ընթացքում է աշխատանքը խաղողի այգիներում, 10 օրից կավարտվի կարտոֆիլի գարնանացանը:
Հողօգտագործողներին օժանդակելու նպատակով կառավարությունը փետրվարի 21-ին նոր ծրագիր է հաստատել: Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացման շնորհիվ կավելանան ցանքատարածությունը և համախառն բերքը, գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտը։ Այդ ծրագրերից է նաև ազոտային պարարտանյութի բաշխումը մատչելի գներով: Այսօրվա դրությամբ պահանջարկը կազմում է 31 300 տոննա, այն կհատկացվեցն գյուղացիներին մեկ պարկի համար 6000 դրամով, անցյալ տարի երկիր է ներկրվել շուրջ 25 000 տոննա ազտոային պարարտանյութ: Գործում է նաև մատչելի դիզվառելիքի ծրագիրը: Շուրջ 1,7 մլն լիտր կհատկացվի գյուղացիներին 1 լիտրի դիմաց 350 դրամով: Արտոնյալ ֆինանսավորման ծրագիրը արդեն ավանդական է դարձել: 2013թ. ապրիլի կեսից գյուղացիները կկարողանան գյուղատնտեսական վարկ ստանալ 15 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարով տարեկան 8 տոկոս տոկոսադրույքով հեռավոր մարզերի համար, որտեղ սուբսիդավորումը կկազմի 6 տոկոս, իսկ մյուսների համար վարկերը կհատկացվեն տարեկան 10 տոկոս տոկոսադրույքով, կառավարությունը կսուբսիդավորի 4 տոկոսը:
Սակայն խնդիրները ոլորտում հսկայական են, նախարարությունը փորձում է լուծել դրանք, զերծ պահել գյուղացիներին վարակված հողերի անգրագետ օգտագործումից և խորհուրդ տալ, թե ինչ ցանել և երբ:
Խնդիրների թվում փոխնախարարը նշեց կարտոֆիլի նախորդ տարվա բերքի ապահովումը, քանի որ 2012թ. խնդիր առաջացավ, կապված Մասիսում ու Էջմիածնում ցեցի տարածման հետ, որը վնասում էր նաև լոլիկի բերքը: Եթե գյուղացիները հետևեն նախարարության խորհուրդներին և ժամանակին միջոցներ ձեռնարկեն, 2013թ. կհաջողվի ապահովել կարտոֆիլի բարձր բերքատվություն:
Հողօգտագործողներին օժանդակելու նպատակով կառավարությունը փետրվարի 21-ին նոր ծրագիր է հաստատել: 2013 թ. գարնանացանի իրականացման գործում հողօգտագործողներին աջակցություն ցուցաբերելու և սերմացուի պահանջարկը մասամբ բավարարելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2013 թ. գարնանացանի համար գարու, եգիպտացորենի, առվույտի և կորնգանի արտադրության զարգացման ծրագիրը, որի համաձայն արտերկրից և տեղական սերմնարտադրող կազմակերպություններից ձեռք կբերվի և գյուղացիական տնտեսություններին կտրամադրվի 850 տ գարնանացան գարու, 11 տ եգիպտացորենի, 37 տ առվույտի և 530 տ կորնգանի սերմացու։
Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացման շնորհիվ կավելանան ցանքատարածությունը և համախառն բերքը, գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտը։

На сегодняшний день в Армении есть 450 000 га пахотных земель, из которых 1/3 на сегодняшний день не обрабатывается. Решение этой проблемы является одной из первоочередных для Министерства сельского хозяйства Армении. По поручению главы госведомства в 2012 году была создана рабочая группа, которая занялась изучением проблем и причин того, почему эти земли в республике не обрабатывается. В результате проведенного исследования было выявлено 27 направлений, причем среди основных причин – проблемы с орошением, низкая доходность возделываемых угодий, а также их территориальная расположенность в отдаленных приграничных районах.
Тем не менее, в Армении работы по подготовке к весеннему сезону в самом разгаре, и даже имевшие место за последние 2 месяца резкие колебания температуры по всей территории республики не оказали серьезного ущерба сельскому хозяйству. С таким заявлением сегодня выступил заместитель сельского хозяйства Армении Гарник Петросян. В частности, заморозки в начале марта, когда температура ночью спустилась до -7 вызвали опасения у Минсельхоза РА в плане нанесения ущерба виноградникам. Был проведен оперативный мониторинг, по итогам которого стало ясно, что серьезных нарушений нет. Затем последовало резкое повышение температуры, что могло вызвать наводнения и привести к значительным потерям, но высокая температура продержалась недолго и не привела к реальным последствиям. Изменения температуры в 18-20 числах марта также вызвало опасения у госструктуры, поскольку в Араратской области уже началось цветение, но и здесь удалось избежать потерь урожая. Надо отметить, что 25 марта также ожидается понижение температуры, но, как заверяют в госструктуре, эти изменения климата не окажут значительного влияния на урожай.
Таким образом, на данный момент природно-климатические условия пока «щадят» урожай армянских фермеров, даже по линии злаковых культур, и Минсельхоз пока не ожидает серьезных потерь. Однако дать прогнозы относительно объемов и качества урожая Минсельхоз сможет только через месяц – в 20-22 числах апреля.
Весенние работы у землепользователей стартовали с 1 марта: садовые работы в араратской долине уже завершены, в процессе весенних работ находятся виноградники, через 10 дней будет завершена рассада картофеля.
С целью оказания содействия фермерам, правительство Армении реализует ряд программ. Среди них распределение азотистых удобрений по доступным ценам. На сегодняшний день спрос составляет 31 300 тонн, которые будут предоставляться крестьянам по 6000 драмов за 1 мешок, в прошлом году в страну было импортировано порядка 25 000 тонн азотистых удобрений. Также действует программа распределения доступного дизтоплива. Порядка 1,7 млн литров будет предоставлено крестьянам по 350 драмов за 1 литр. Власти прилагают усилия и по повышению доступности финансовых средств. Программа по льготному финансированию фермеров носит в Армении уже последовательный характер. В 2013 году с середины апреля фермеры смогут получить субсидированные сельхозкредиты на общую сумму в 15 млрд драмов под 8% годовых для жителей отдаленных районов, субсидии здесь составят 6%, а для остальных кредиты будут выдавиться под 10% годовых, правительство просубсидирует 4%.
Однако проблемы в сфере огромны, и Минсельхоз в силу своих возможностей пытается их решить, предостеречь сельчан от неграмотного использования зараженных земель и посоветовать, что, когда и как сеять.
Среди проблем замминистра выделил обеспечение прошлогоднего уровня урожая картофеля, поскольку в 2012 году возникла проблема с распространившейся молью в Масисе и Эчмиадзине, в том числе и на урожае помидор. В случае, если фермеры будут следовать советам специалистов Минсельхоза и вовремя предпримут необходимые меры, то в 2013 году удастся обеспечить высокий урожай картофеля и покрыть имеющийся на местном рынке спрос на этот столь востребованный в Армении овощ.
Минсельхоз ожидает рост урожая кормовых культур. Согласно утвержденной правительством Армении на заседании 21 февраля 2013 года программе, будет приобретено и роздано фермерским хозяйствам 850 семян ячменя, 11 тонн семян кукурузы, 37 тонн люцерны и 530 тонн эспарцета. Необходимость повышения объемов урожая кормовых культур вызвано увеличением поголовья скота.
Ожидается, что в результате реализации программы увеличатся посевные площади и общий урожай, что приведет к увеличению доходов фермеров.