Ինչպես հայտնում է Reuters-ը Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն ներողություն է խնդրել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից՝ 2010-ին Իսրայելի կողմից շրջափակված Գազա մեկնող ակտիվիստների նավատորմի վրա հարձակվելու համար: Միջադեպի հետևանքով 9 թուրք էր զոհվել, իսկ երբեմնի դաշնակիցներ Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները ծայրահեղ լարվել էին:
Թուրքական Hurriyet-ն այս առիթով գրում է, որ ի սկզբանե ամերիկյան դիվանագիտական աղբյուրից հայտնի դարձած տեղեկությունը հաստատել են թուրքական պաշտոնական աղբյուրները: Իսկ տեղեկությունն ամերիկյան աղբյուրներից է տարածվել, որովհետև Նեթանյահուն Էրդողանի հետ խոսել է այսօր հեռախոսով` Իսրայելում գտնվող ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի նախաձեռնությամբ: Սա եղել է Նեթանյահու-Էրդողան առաջին հեռախոսազրույցը 3 տարվա մեջ: Էրդողանն ընդունել է ներողությունը: Դեռ 2010-ին էր Թուրքիան Իսրայելից ներողություն պահանջել, փոխհատուցում և Գազայի շրջափակման վերացում:
Hurriyet-ը գրում է, որ թուրք-իսրայելական հարաբերությունների բարելավումը կնպաստ տարածաշրջային կարգավորմանը՝ Սիրիայի հակամարտության տարածման համատեքստում:

22 Март 2013 - 17:14 AMT
Израиль и Турция договорились о нормализации двусторонних отношений, которые оказались в глубоком кризисе после инцидента с "Флотилией свободы" в 2010 году, сообщила канцелярия главы израильского правительства Биньямина Нетаньяху.
Согласно пресс-релизу, Нетаньяху провел беседу по телефону со своим турецким коллегой Тайипом Эрдоганом, выразил сожаление в связи с гибелью девяти пропалестинских активистов, турок по национальности, которые находились на кораблях флотилии, направлявшихся на прорыв блокады сектора Газа, и согласился выплатить компенсации семьям погибших.
"(Они) договорились о нормализации отношений, включая возвращение послов, об отмене судебных исков, поданных против военнослужащих Армии обороны Израиля", — говорится в сообщении.
Разговор состоялся во время визита в Израиль президента США Барака Обамы, который первый о нем и сообщил, выразив надежду на восстановление отношений между двумя основными союзниками Америки в регионе, передает РИА Новости.