Թուրիական ոստիկանության լայնամասշտաբ գործողությունների արդյունքում 10 մարդ է ձերբակալվել: Նրանց կասկածում են անցած երեքշաբթի կառավարական շենքերի վրա կատարված հարձակման մեջ: Պարզվել է, որ նրանցից երկուսը մասնակցել են Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատանը տեղի ունեցած պայթյունի նախապատրաստմանը: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով CNN Turk.-ին:
Հիշեցնենք, որ մարտի 19-ին պայթյուններ էին որոտացել Թուրքիայի Արդարադատության նախարարության շենքի և իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության գրասենյաի դիմաց: Մեկ մարդ վիրավորվել էր:
Պայթյունի պատասխանատվությունն իր վրա էր վերցրել «Հեղափոխական, ազգային-ազատագրական շարժումը»:
Հենց այս կառույցի անդամներից մեկն էլ՝ Էջեվիթ Շանլին, Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան մուտքի մոտ փետրվարի 1-ին իրականացրել էր պայթյուն, որի հետևանքով զոհվել էր անվտանգության աշխատակիցը: Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այս պայթյունների հետաքննության շրջանակներում թուրքական ոստիկանությունը երկուշաբթի հատուկ գործողություն է իրականացրել, որի մանրամասներ չեն հաղորդվում:

Полиция Турции в ходе масштабной операции в Анкаре задержала 10 подозреваемых в атаке на правительственные здания в прошлый вторник; двое их них оказались причастными к подготовке взрыва в американском посольстве в Анкаре, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал CNN Turk.
Два взрыва прогремели вечером 19 марта в столице Турции рядом со зданиями министерства юстиции и правящей партии Справедливости и развития (ПСР), один человек получил ранения. Ответственность за взрывы взяла на себя левацкая экстремистская организация "Революционная народно-освободительная партия-фронт" (DHKP-C). Член этой же организации Эджевит Шанлы 1 февраля устроил взрыв на входе в посольство США в Анкаре, в результате которого погиб сотрудник охраны.
По сообщению турецких СМИ, полиция в рамках расследования взрывов провела в понедельник операцию по 21 адресу в Анкаре, в том числе в синдикатах и деловых центрах, руководство которых, опасаясь негативной реакции своих клиентов и партнеров, негативно оценило действия полиции.