Օմանը որոշել է քաղաքական ապաստան տրամադրել Լիբիայի սպանված առաջնորդ Մուամար Քադաֆիիկնոջը, երեք երեխաներին և թոռներին: Այս մասին հայտնում է Դուբայում հրատարակվոզ անգլիական «Գալֆ նյուզ» պարբերականը:
Ինտերֆաքսի փոխանցմամբ՝ այս համաձայնությունը եղել է այն բանից հետո, երբ Քադաֆիի ընտանիքի անդամները խոստացել են, որ չեն մասնակցի քաղաքական գործընթացներին, քաղաքական հայտարարություններով հանդես չեն գա և չեն շփվի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Լիբիայի նախկին առաջնորդի ընտանիքն Օմանում ապրում է 2012-ի հոկտեմբերից, նրանց կեցության ծախսերն իր վրա է վերցրել Օմանի կառավարությունը:
Հիշեցնենք, որ նախքան Օման մեկնելը, Քադաֆիի ընտանիքն ապրում էր Ալժիրում, որտեղ ապաստան էր գտել 2011-ին, երբ Լիբիայի մայրաքաղաքն անցավ ապստամբների ձեռքը:

Оман принял решение о предоставлении политического убежища вдове свергнутого ливийского лидера Муамара Каддафи Сафии, троим его детям, а также внукам, сообщила в понедельник издающаяся в Дубае англоязычная газета "Галф ньюс".
В сообщении говорится, что этот шаг был предпринят "из гуманитарных соображений" после того, как семья Каддафи дала гарантии того, что они не будет участвовать в политической жизни или общаться со СМИ, передает Интерфакс.
Издание также отметило, что семья живет в Омане с октября 2012 г., а их расходы полностью берут на себя оманские власти. Помимо этого, им были выданы дипломатические паспорта. До переезда в Оман семья Каддафи проживала в Алжире, куда она бежала в августе 2011 г. после того, как мятежники захватили столицу Ливии Триполи.