25 Հոկտեմբեր 2005 - 09:51 AMT
Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը նախօրեին ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Իսեյ Նոմուրային եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկրում է գտնվում հայ-ճապոնական գործարար կլոր սեղանի անցկացման կապակցությամբ, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ասուլիսը: Ողջունելով կլոր սեղանի բացման առթիվ, վարչապետը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների գործարարների այս համաժողովը եւս կնպաստի երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի խթանմանը, ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, նոր ու հեռանկարային գործնական կապերի ստեղծմանը, որոնք, ըստ նրա, Հայաստանի կառավարության տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթ նպատակներից են: Նա նշել է, որ այս միջոցառումը դիտում է որպես երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների նոր դրսեւորում, ինչպես նաեւ հունիսի սկզբին Ճապոնիա կատարած իր այցի ուղղակի դրական արձագանքը, որի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը մասնակցեց Աիչի նահանգում «Էքսպո 2005» համաշխարհային ցուցահանդեսին եւ Հայաստանի տաղավարի պաշտոնական բացմանը: Անդրանիկ Մարգարյանը, օգտվելով առիթից, իր երախտագիտությունն է հայտնել ճապոնական կողմին` այցի ընթացքում ցույց տրված ջերմ ընդունելության եւ բարձր մակարդակով հանդիպումներ կազմակերպելու համար:
Դեսպան Իսեյ Նոմուրան, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Երեւան ժամանած ճապոնական գործարարների ստվար պատվիրակությանը ցուցաբերված ջերմ ընդունելության եւ կլոր սեղանը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Ընդգծելով, որ Աիչի նահանգում սեպտեմբերի 25-ին հաջողությամբ է ավարտվել «Էքսպո 2005» համաշխարհային ցուցահանդեսը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված էր իր առանձին տաղավարով, նա եւս վստահություն է հայտնել, որ նման միջոցառումները, դառնալով պարբերական, մեծ նպաստ կարող են բերել հայ-ճապոնական բարեկամության ու տնտեսական կապերի խորացմանը, երկու երկրների գործարարների միջեւ անմիջական կապերի հաստատմանը:
Զրույցի ընթացքում, որպես համագործակցության առավել հեռանկարային ուղղություններ, դեսպան Նոմուրան եւ ճապոնացի գործարարները նշել են, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, քիմիական արդյունաբերության, էներգետիկայի, թանկարժեք քարերի ու մետաղների, ինչպես նաեւ սննդի վերամշակման, զբոսաշրջության, մշակույթի եւ սպորտի ոլորտները: Նշելով, որ Ճապոնիան ներկայումս ջանում է ակտիվացնել առեւտրատնտեսական հարաբերությունները ԱՊՀ երկրների, այդ թվում`Հայաստանի հետ, նրանք ընդգծել են, որ նշված ոլորտներում Հայաստանի ներուժի վերաբերյալ առավել իրազեկ են դարձել այս տարվա հունիսի 24-ին Մոսկվայում կազմակերպված հայ-ճապոնական առաջին գործարար կլոր սեղանի ժամանակ: Այդ համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է նաեւ միմյանց տնտեսության առկա հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվության կանոնավոր փոխանակման անհրաժեշտությունը: Վարչապետը եւ դեսպան Իսեյ Նոմուրան նշել են, որ թեեւ Հայաստանի ու Ճապոնիայի միջեւ հարաբերությունները զարգանում են բարեկամության եւ փոխըմբռնման ոգով, սակայն դրանք ընդլայնման մեծ ներուժ ունեն:
Հայաստանի կառավարության ղեկավարն ընդգծել է հայ-ճապոնական երկխոսությանը նոր որակ հաղորդելու հայկական կողմի ցանկությունը` օգտագործելով առկա նախադրյալները: Նշելով, որ այսօր Ճապոնիան Հայաստանի ամենախոշոր դոնոր երկրներից մեկն է, վարչապետը կարեւորել է Զարգացման պաշտոնական աջակցման (ODA) շրջանակներում այդ երկրի կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող օգնությունը, որն ընդգրկում է ընդհանուր դրամաշնորհներ, տեխնիկական օգնություն, մշակութային, հետազոտական եւ փոքրածավալ դրամաշնորհներ, արտոնյալ վարկերի տրամադրում եւ այլն: Հիշատակելով, մասնավորապես, այս տարվա մարտին Երեւանում ստորագրված էներգետիկ ոլորտին վերաբերող միջկառավարական համաձայնագիրը, նա երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը շուրջ 150 մլն ԱՄՆ դոլարի արտոնյալ վարկ հատկացնելու համար, որն ըստ նրա, առ այսօր միջազգային դոնորների կողմից Հայաստանին հատկացված վարկերից իր ծավալով խոշորագույնն է եւ անչափ կարեւոր` տնտեսական բարեփոխումների տեսակետից:

Премьер-министр Армении Андраник Маргарян накануне встретился с Послом Японии в Армении Исейем Номурой и возглавляемой им делегацией, которая находится в Армении в связи с проведением армяно-японского бизнес-форума, сообщает пресс-служба правительства РА. А.Маргарян приветствовал открытие бизнес-форума и выразил надежду, что этот форум деловых кругов Армении и Японии будет способствовать стимулированию двусторонних торгово-экономических связей, привлечению инвестиций, установлению новых и перспективных деловых связей, которые, по его словам, являются одной из первостепенных целей экономической политики правительства Армении. Он отметил, что расценивает это мероприятие как новое выражение дружественных отношений между Японией и Арменией, а также положительный отклик на его июньский визит в Японию, в ходе которого армянская делегация приняла участие во всемирной выставке «EXPO 2005» в штате Аичи и официальном открытии павильона Армении. Воспользовавшись случаем, премьер-министр Армении выразил благодарность японской стороне за теплый и радушный прием и организацию встреч на высшем уровне.
В свою очередь, Посол Японии в Армении выразил благодарность за теплый прием деловой японской делегации и организацию круглого стола на высшем уровне. Подчеркнув, что 25 сентября в японском штате Аичи с успехом завершилась всемирная выставка «EXPO 2005», где Армения была представлена отдельным павильоном, он еще раз выразил уверенность, что подобные мероприятия, став постоянными, будут способствовать углублению дружественных армяно-японских экономических связей, установлению непосредственных связей между деловыми кругами Армении и Японии. В ходе встречи в качестве наиболее перспективных направлений сотрудничества Посол Японии в Армении и японские бизнесмены отметили такие сферы, как информационные технологий, химическая промышленность, энергетика, драгоценные камни и металлы, а также туризм, культура и спорт. Отметив, что Япония в настоящее время старается активизировать торгово-экономические отношения с странами СНГ, в том числе и с Арменией, они подчеркнули, что относительно потенциала Армении в этих сферах они были проинформрованы в ходе первого армяно-японского круглого стола, организованного в июне 2004 года в Москве. В этом контексте стороны подчеркнули необходимость постоянного взаимного обмена информацией относительно экономического потенциала Армении и Японии.
А.Маргарян и Исей Номура отметили, что, хотя отношения между Арменией и Японией развиваются в духе взаимопонимания и дружбы, однако потенциал имеют для большего расширения сотрудничества. Премьер-министр Армении подчеркнул желание армянской стороны вывести армяно-японские отношения на качественно новый уровень. Отметив, что сегодня Япония является одним из крупнейших доноров Армении, А.Маргарян выразил важность оказываемой Японией помощи Армении в рамках программы Официального содействия развитию, в которую входят гранты, техническая помощь, культурный, исследовательский и малые гранты, предоставление льготных кредитов и т.д. Упоминая, особенно, подписанное в марте этого года в Ереване межправительственное соглашение в сфере энергетики, А.Маргарян выразил признательность за предоставление Армении льготного кредита в размере $150 млн., который, по его словам, на сегодняшний день является одним из самых крупных предоставляемых донорами Армении кредитов и важным с точки зрения экономических реформ. Стороны отметили готовность приложить усилия посредством инвестиций от политики оказания Японией Армении гуманитарной помощи, предоставления грантов и льготных кредитов постепенно перейти к взаимовыгодному сотрудничеству. Стороны выразили уверенность, что организация таких бизнес-форумов – важный шаг в этом направлении.