Առաջին անգամ ԱՄՆ գաղտնի ծառայության ղեկավարը կին կլինի: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այդ պաշտոնում նշանակել է Ջուլիա Փիրսոնին, որը նախկինում ղեկավարում էր գերատեսչության աշխատակազմը:
Նրա նախորդը՝ Մարկ Սալիվանը հրաժարական տվեց փետրվարին, որը կապում են Օբամայի անցյալ տարվա այցի հետ Կոլումբիա, որտեղ մի քանի գործակալներ օգտվել էին մարմնավաճառների ծառայություններից:
Բացի գործող նախագահի պահնորդական ծառայությունից, ԱՄՆ Գաղտնի ծառայությունը զբաղվում է նաև ֆինանսների ոլորտի որոշ հանցագործությունների հետաքննությամբ:
Փիրսոնը ծառայության է անցել Գաղտնի ծառայությունում 1983 թվականին: Ջուլիա Փիրսոնի նշանակումը Կոնգրեսի հաստատում չի պահանջում, գրում է BBC-ին:

27 March 2013 - 08:24 AMT
US President Barack Obama has picked the first woman director of the Secret Service, BBC News reported.
Julia Pierson, formerly Secret Service chief of staff, will succeed Mark Sullivan, who announced last month that he would retire. The agency was caught up in a prostitution scandal last year during a presidential visit to Colombia.
The Secret Service investigates financial crimes, and protects the president and his family.
"Over her 30 years of experience with the Secret Service, Julia has consistently exemplified the spirit and dedication the men and women of the service demonstrate every day," Mr Obama said in a statement.
"Julia has had an exemplary career, and I know these experiences will guide her as she takes on this new challenge to lead the impressive men and women of this important agency."
Pierson, originally from Florida, joined the Secret Service's Miami Field Office in 1983. From 1988, she spent four years with the Presidential Protective Division.