Մարտի 28-ին Երևանում տեղի ունեցավ Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիայի 9-րդ նիստը, որը գործում է «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ին կից 2010թ. հունիսից: Հանդիպմանը մասնակցել է գործարար ոլորտի շուրջ 40 ներկայացուցիչ Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներից՝ շինարարությունից մինչր սննդարդյունաբերություն:
Օրվա օրակարգում են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են «ում և ինչի համար են հակրավոր առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունները« ներկայացվել են գործիքները, մասնավորապես, փաստաթղթային ակրեդիտիվները, ինչպես նաև չինական յուանով գործարքներ կնքելու հնարավորությունն ու այլ հարցեր, որ վերաբերում են առևտրի ոլորտին:
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարներից է առևտրի ֆինանսավորման գծով և 2013թ. փետրվարի տվյալներով բանկին հաջողվել է ապահովել 30 տոկոս աճ այդ ուղղությամբ 2012թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը վստահ է, որ առևտրի ֆինանսավորման գործիքները հարկավոր են բոլոր այն ձեռնարկատերերին, որոնք «ընդլայնում են սահմանները ու դուրս են գալիս հայկական շուկայի շրջանակից»: Իսկ առևտրի ֆինանսավորման գործիքների կիրառումը, որոնք առաջարկում է բանկը, թույլ կտան հայկական բիզնեսին 30-50 տոկոսով կրճատել ծախսերը:
Ինչ վերաբերում է գործառնություններին չինական յուանով, ապա դրանք այդքան մեծ տարածում չունեն Հայաստանում, սակայն, ըստ Փինաջյանի, «դա շատ հեռանկարային գործիք է», քանի որ առևտրի ընդհանուր ծավալում չինական շուկայի մասնաբաժինը բավականին մեծ է:
«ՀԻՏԵՔՍ ՊԼԱՍՏԻԿ» փակ բաժնետիրական ընկերությունն արդեն 10 տարի է բանկի հաճախորդն է: Ընկերությունը զբաղվում է ոչ պարենային ապրանքների արտադրությամբ, նախապատրաստվածք (պրեֆորմա)՝ պոլիէթիլենտերեֆտալատային շշերի (PET-շշերի) (արտադրություն), շիշ՝ պոլիէթիլենտերեֆտալատային (PET-շիշ), տարբեր տարողության (արտադրություն) պլաստիկե պատրաստվածք (արտադրություն): Արտադրանքն արտահանվում է Վրաստան: 2012թ. ընկերությունն առաջին անգամ օգտվեց առևտրի ֆինանսավորման գործիքից: Գլխավոր տնօրեն Սամվել Թումանյանը խոստովանել է, որ 2012թ. նրանց հաջողվեց կրճատել ընկերության ծախսերը 30 տոկոսով, քանի որ նրանք նախապատվությունը տվել են առևտրի ֆինանսավորման գործիքներին, ոչ թե ավանդական երկարաժամկետ վարկերին:

28 Март 2013 - 09:40 AMT
28 марта в Ереване прошла девятая по счету Академия финансирования торговли, созданная ЗАО «HSBC Банк Армения» в июне 2010 года. В ней приняло участие порядка 40 представителей бизнеса из разных сфер экономики Армении – от сферы строительства до пищевой промышленности.
В повестку дня были включены такие вопросы как, «кому и зачем нужны услуги финансирования торговли», были представлены инструменты, в частности, документарные аккредитивы, а также возможности осуществления сделок в китайских юанях и другие вопросы, касающиеся сферы торговли.
ЗАО «HSBC Банк Армения» в числе лидеров банковской системы Армении по предоставлению услуг финансирования торговли, и по итогам февраля 2013 года банку удалось обеспечить в этом направлении рост на 30% по сравнению с аналогичным периодом 2012 года.
Директор торгово-кредитного департамента ЗАО «HSBC Банк Армения» Арам Пинаджян уверен, что инструменты финансирования торговли нужны всем тем предпринимателям, которые «расширяют границы и выходят за пределы армянского рынка». Использование же инструментов финансирования торговли, которые предлагает банк, позволят армянскому бизнесу сократить расходы на 30-50%.
Что же касается осуществления сделок в китайских юанях, то они не настолько распространены в Армении, однако, по словам Пинаджяна, это «очень перспективный инструмент», поскольку в общем объеме торговли Армении на китайский рынок приходиться значительная доля.
Компания HYTEXPlastic вот уже на протяжении 10 лет является клиентом банка. Компания занята производством преформ (капсул) бутылок из полиэтилентерефталата (ПЭТ-бутылок), которые экспортирует, в том числе и на рынок Грузии. В 2012 году компания впервые воспользовалась инструментом финансирования торговли. Генеральный директор Самвел Туманян признался, что в 2012 году им удалось сократить расходы компании на 30%, поскольку они отдали предпочтение инструментам финансирования торговли, а не традиционным долгосрочным кредитам.