Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակը ցանկացած պահի կարող է մեծ պայթյունով ավարտվել: Այդ մասին «Ռադիո Ազադլիգին» տված հարցազրույցում հայտարարել է ամենահայտնի ադրբեջանցի վտարանդի քաղաքական գործիչ, ադրբեջանական խորհրդարանի նախկին խոսնակ, Հեյդար Ալիևի մերձավոր, Ռասուլ Գուլիևը, որն այժմ բնակվում է ԱՄՆ-ում:
«Դիմակայությունը կանխելու ունակ ուժեր, կարելի է ասել, չկան: Ոչ իշխանության մեջ, ոչ ընդդիմության, ինչն էլ վտանգավոր է: Նման քաոսային գործողություններ չպետք է տեղի ունենան, հարկավոր է կանխել դա: Սակայն իշխանության ընտրած ճանապարհով դա հնարվոր չէ անել: Իշխանության ռեպրեսիվ մեթոդները 100 տոկոսով կհանգեցնեն դիմակայության խորացման և երկրում կարող է անկառավարելի քաոսային վիճակ ստեղծվել: Դա շատ վտանգավոր է»,-ասել է Գուլիևը:
«Առաջին հերթին կառավարությունը պետք է վերջ դնի ագրեսիվ գործողություններին, պայմաններ ստեղծի հանգիստ հանրահավաքների համար: Մյուս տարբերակը կհանգեցնի քաոսային դաժան բախումների»,-ասել է նա:

30 Март 2013 - 07:59 AMT
Сложившаяся в Азербайджане ситуация, в конечном итоге, может завершиться одним большим взрывом в любой момент. Об этом заявил в интервью Радио Азадлыг самый известный азербайджанский опальный политик, находящийся в США один из соратников Гейдара Алиева, экс-спикер азербайджанского парламента Расул Гулиев.
«Сил, способных предотвратить противостояние, можно сказать, практически нет. Ни у власти, ни у оппозиции, что и опасно. Такие хаотичные действия не должны происходить, необходимо предотвратить это. Но путем, который избрала власть, этого сделать невозможно. Репрессивные методы власти на сто процентов приведут к углублению противостояний, беспорядкам и в стране может создаться неуправляемое хаотичное движение. Это уже чрезвычайно опасно», – сказал Гулиев.
По его словам, чтобы этого не произошло, нужно достаточно сильное влияние решений, которые примут США. «В первую очередь правительство должно положить конец агрессивным действиям, создать условия для проведения спокойных митингов. Другой вариант приведет к возникновению беспощадных, хаотичных столкновений», – сказал он.