Հյուսիսային Կորեայի խորհրդարանը հավանություն է տվել միջուկային զենքի արսենալի ավելացմանն ուղղված ծրագրին: Կիրակի օրը նման կոչով հանդես եկավ ՀԿԺՀ Աշխատավորական կուսակցությունը, հայտարարելով, որ Փհենյանի ու Սեուլի միջև «պատերազմական վիճակ է»:
Երկուշաբթի Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները հայտարարեցին, որ 2007թ. պաշտոնանկ արված վարչապետը կրկին վերադարձել է իր պաշտոնին:
ՀԿԺՀ Գերագույն ժողովրդական ժողովը հատուկ նիստ էր գումարել երկուշաբթի օրը: Որպես կանոն, ժողովը տնտեսական հարցեր է լուծում, սակայն այս անգամ մարմինը «միաձայն հավանություն է տվել որոշմանը, որը կուժեղացնի միջուկային զենքի դերը երկրի պաշտպանության գործում», հայտնում է ВВС-ին:

North Korea says it will restart all facilities at its main Yongbyon nuclear complex, which it shut in 2007, including a mothballed reactor.
According to BBC News, a statement carried by KCNA news agency said the move would bolster North Korea's nuclear forces "in quality and quantity".
The move is the latest in a series of measures by Pyongyang in the wake of its third nuclear test in February. It has been angered by UN sanctions and joint U.S.-South Korea military drills.
The reactor at Yongbyon was closed in July 2007 as part of a disarmament-for-aid deal that later stalled.