2 Ապրիլ 2013 - 09:44 AMT
Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանն այսօր տվյալներ է ներկայացրել երկրում կարտոֆիլի ցանքատարածությունների լուրջ կրճատման մասին: Ըստ նրա, Հայաստանի 40-45 գյուղերում կարտոֆիլի ցանքատարածություններն արդեն կրճատվել են 50 տոկոսով, որոշ գյուղերում՝ 10 անգամ: Նա նշեց ստեղծված իրավիճակի 3 պատճառ: Առաջինը, իշխանությունները քայլեր չեն ձեռնարկում կարտոֆիլի արտահանումը Վրաստան ապահովելու համար, երկրորդը, վերջին տարիների արտագաղթի պատճառով լարտոֆիլի սպառումը տեղաբնակների շրջանում կրճատվել է 40-50 հազարով, կա նաև մորմացեցի հասցրած վնասի խնդիրը, որը լայն տարածում ստացավ անցյալ տարի և զգալի վնաս հասցրեց բերքի ծավալին:
Ցեցի վտանգն արդիական է նաև լոլիկի համար, բացի այդ գյուղացիները հրաժարվում են բիբար ու սմբուկ աճեցնել: Արդյունքում այդ ամենը կարող է հանգեցնել բանջարեղենի պակասի տեղական շուկայում ու արտադրության կրճատմանը վերամշակման ձեռնարկություններում: Ինչպես հայտնել է Բերբերյանը, գյուղացիներն այժմ գերադասում են աճեցնել սոխ, մասնավորապես, սոխի ցանքատարածություններն աճել են Արմավիրի ու Արարատի մարզերում: Այդ ցանքատարածությունների աճը թույլ կտա լիովին ապահովել ներքին պահանջարկն ու զգալիորեն կրճատել ներմուծումը:
Անդրադառնալով անասնապահությանը՝ Բերբերյանն ասաց, որ անասունների գլխաքանակի աճի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներն այնքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը: «Մենք չենք տեսնում մսի գների նվազում»,-ասել է նա: Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, Իրան ոչխարի մսի արտահանման սահմանափակումը նպաստեց գների կայունացմանը տեղական շուկայում, վերջին 2 տարիներին գները չեն ճաում: Խոզի մսի պարագայում իրավիճակը կայուն է, իսկ տավարի մսի առումով ակնկալվում է գների աճ մայիսին, երբ կվերջանա անասնակերը, կովերը կտարվերն արոտավայրեր և կդադարեցվի նրանց սպանդը:
Միաժամանակ Հրաչյա Բերբերյանը բավականին բարձր գնահատեց կառավարության կողմից դիզվառելիքի ու պարարտանյութերի սուբսիդավորման ծրագիրը՝ նշելով, որ այս տարի այդ ուղղությամբ պահանջարկը լիովին ապահովված է:
Սակայն Հրաչյա Բերբերյանը հորդորեց բարեփոխումներ իրականացնել գյուղատնտեսության ոլորտում առանձին ճյուղերով, քանի որ այս ոլորտը բավականին մեծ դիապազոն ունի: Առաջին հերթին մասնագետն առաջարկում է օրենսդրական փոփոխություններ կատարել, որպեսզի հայ գյուղացին իրեն պաշտպանված զգա, իսկ դրա համար հարկվոր է ստեղծել Գյուղացիների ազգային պալատ:

Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян сегодня представил данные относительно серьезного сокращения в республике посевных площадей под картофель. По его словам, в 40-45 селах Армении посевные площади картофеля уже сократились на 50%, в некоторых селах – в 10 раз. Он назвал 3 основные причины сложившейся ситуации. Во-первых, власти страны не предприняли шагов для стимулирования экспорта армянского картофеля в Грузию, во-вторых, миграционные процессы за последние годы сократили потребление картофеля среди местного населения на 40-50 тыс., есть и проблема поедания картофеля молью, которая широко распространилась в прошлом году и испортила значительный объем урожая.
Опасения заражения молью есть и для помидоров, помимо этого, сельчане отказываются сеять перец и баклажаны. В результате все это может привести к огромным проблемам нехватки овощей в сезон на местном рынке и сокращению производства на перерабатывающих предприятиях.
Как сообщил Берберян, фермеры сейчас предпочитают выращивать лук, в частности, посевные площади этой культуры увеличились в Армавирской и Араратской областях Армении. Увеличение посевных площадей для выращивания лука может полностью обеспечить внутренний спрос и значительно сократить импорт.
Касаясь сферы животноводства, Грачья Берберян высказал такое мнение, что официальные статданные относительно роста поголовья скота, не совсем соответствуют действительности. «Мы не видим снижения цен на мясо», – подчеркнул он. Тем не менее, по его словам, сдерживание объемов экспорта баранины в Иран привело к определенной стабилизации цен на местном рынке, и за последние 2 года цены здесь не растут. Со свининой ситуация стабильна, а вот в плане говядины ожидается рост цен в мае, когда закончится корм, коров поведут пасти на луга и будет приостановлен их забой.
Одновременно Грачья Берберян дал хорошую оценку правительственным программам по субсидированию дизтоплива и удобрений, отметив, что в этом году в этом направлении спрос полностью обеспечен.
Однако глава Аграрно-крестьянского объединения призывает к реализации реформ в сельском хозяйстве по отдельным его ветвям, поскольку данная сфера имеет достаточно большой диапазон. В первую очередь Берберян предлагает провести законодательные изменения, чтобы армянский фермер чувствовал себя защищенным, а для этого следует создать Национальную палату фермеров.