Ազգային արժույթի՝ դրամի լողացող հաշվարկային փոխարժեքի հարցերը Հայաստանում չեն կանոնակարգվում ԿԲ կողմից, որը, սակայն, հետևում է, որպեսզի արժույթի շուկայում վերավաճառք չլինի:
Այնուամենայնիվ, ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանն ակնկալում է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամի հաշվարկային փոխարժեքի կայունացում և որ այդ գործընթացը հարթ կլինի, ինչպես վերջին 2-3 տարում: «Իմ կանխատեսումն այն է, որ մենք կունենանք լողացող փոխարժեքի փոփոխություն, ինչպես ցանկացած այլ երկրում»,-ասաց նա այսօր կայացած մամլո ասուլիսում: . Մտահոգություն է առաջացնում, ըստ պատգամավորի, իրավիճակը եվրոյի գոտում, որը չի կարող չանդրադառնալ ՀՀ տնտեսության վրա
2013թ. մարտին փետրվարի համեմատ սպառողական և արտարժույթի շուկաներում արձանագրվել է գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի (մարտի 1-28-ի դրությամբ) համապատասխանաբար 0.4% և 1.8% հավելաճ (ԱՄՆ դոլարն արժևորվել է):
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013թ. մարտին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 414.3 դրամ, ինչը 6.5%-ով գերազանցել է 2012թ. մարտի համապատասխան ցուցանիշը (389.1 դրամ):

3 Апрель 2013 - 09:40 AMT
Вопросы поведения «плавающего» курса национальной валюты – драма, в Армении не регулируются Центральным баком, который, однако, следит за тем, чтобы на валютном рынке не было спекуляций.
Тем не менее, председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян ожидает стабилизации колебаний расчетного курса армянского драма к доллару США, и этот процесс «будет гладким», точно так, как это наблюдалось за последние 2-3 года. «Мои прогнозы таковы: мы будем иметь изменения плавающего курса, как и в любой другой стране», – сказал он 3 апреля на пресс-конференции в Ереване.
Беспокойство у Гагика Минасяна вызывает ситуация в еврозоне, которая не может не сказаться на экономике Армении.
В марте по сравнению с февралем 2013 года на валютном рынке Армении было зафиксировано повышение расчетного курса армянского драма по отношению к доллару США на 0.4% при сокращении цен на потребительском рынке на 1.8%.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в марте 2013 года средний расчетный курс составил 414,3 драма за 1 доллар США, что на 6,5% больше соответствующего периода 2012 года – 389,1 драма за 1 доллар США.