Ախալցխայում գտնվող Ռաբաթ ամրոցի հնարավոր վերակառուցման վերաբերյալ կրկին կլոր սեղան տեղի կունենա, հայտնել է Վրաստանի մշակույթի ու հուշարձանների պաշտպանության նախարար Գուրամ Օդիշարիան:
«Երկու ամիս առաջ ես անձամբ այնտեղ էի, հանդիպել եմ Թուրքիայի դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ, եղել են նաև շինարարները: Թուրքական կողմը դեռ վերականգնողական աշխատանքների ժամանակ դիտողություններ ուներ գմբեթի գույնի ու այլ մանրամասների վերաբերյալ: Մենք անպայման կլոր սեղան կկազմակերպենք և կլսենք ինչպես կողմնակիցների, այնպես էլ հակառակորդների կարծիքները»,-ասել է Օդիշարիան:
Ինչ վերաբերում է նախագահի մամլո քարտուղարի երեկվա հայտարարությանը, ապա մշակույթի նախարարն ասել է, որ «այն շատ քաղաքականացված է ու մակերեսային»:
Ինչպես հայտնել է «Գրուզիա Օնլայնը», նախագահի մամլո քարտուղար Մանանա Մանջգալաձեն երեկ ԶԼՄ-ներն է ներկայացրել մի փաստաթուղթ, որը նախագահի աշխատակազմը ստացել է կառավարությունից: Այն «գաղտնի» մակագրության տակ է ու վերաբերում է երկրի տարածքում վրացական ու թուրքական մշակույթի հուշարձանների պահպանությանը:
«Վրացական կողմը պարտավորվում է մզկիթից դուրս բերել խաչերի պատկերով քարե ռելյեֆները, որոնք թվագրված են միջին դարերով, և ենթակա են տեղափոխման»,-ասվում է փաստաթղթում: Այդ դրույթը վրդովմունք է առաջացրել նախագահի աշխատակազմում, որը հրապարակային պարզաբանումներ է պահանջել կառավարությունից:
Վրաստանի մշակույթի նախարարությունում հայտարարել են, որ Ախալցխայի պատմական Ռաբաթ ամրոցի վերականգնումը կատարվել է ոչ պրոֆեսիոնալ մակարդակով, ուստի հարկավոր է շտկել թերությունները:

3 Апрель 2013 - 10:55 AMT
По поводу возможной реконструкции крепости Рабат заново состоится круглый стол. Об этом сообщил министр культуры и охраны памятников Грузии Гурам Одишария.
«Два месяца назад я лично был там, встречался с представителями посольства Турции, были и строители. Претензии с турецкой стороны по поводу цвета купола и других деталей были высказаны и во время реставрационных работ. Они говорили, что это необходимо исправить, это не то строение, которое соответствует тому, что должно быть на самом деле. Поэтому мы обязательно устроим круглый стол и выслушаем мнения как сторонников, так и противников по всем деталям, а также узнать, что сегодня делается», – сказал Одишария.
Что касается вчерашнего заявления пресс-секретаря президента, министр культуры заявил, что оно «поверхностное и очень политизированное».
Как сообщал Грузия Online, пресс-спикер президента Манана Манджгаладзе вчера представила СМИ документ, который поступил в администрацию президента из правительства. Документ подготовлен министерствами иностранных дел и культуры, на нем стоит гриф «секретно» и касается охраны памятников грузинской и турецкой культуры на территории страны.
"Грузинская сторона берет обязательство вынести из мечети каменные рельефы с изображением крестов, датированные средними веками, которые подлежат переносу", – говорится в документе. Это положение вызвало возмущение администрации президента, которая потребовала публичных разъяснений от правительства Грузии.
В Минкультуры Грузии на это заявили, что реставрация исторической крепости Рабат в городе Ахалцихе была осуществлена непрофессионально, поэтому необходимо исправить погрешности.