4 Ապրիլ 2013 - 10:50 AMT
Հայաստանի կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել «Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման և արդիականացման ծրագրին: Ինչպես հայտնեց Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչության պետի տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանը, մինչև 2016 թվականը «Դվին» հյուրանոցային համալիրը վերակառուցելու, արդիականացնելու և ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով նախատեսված է կատարել 13.6 մլն ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի չափով ներդրում: Ըստ նրա, նախատեսվում է 2013 թվականի ընթացքում կատարել 850.000 (ութ հարյուր հիսուն հազար) ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի ներդրում:
2014 թվականի ընթացքում՝ 3.970.000 (երեք միլիոն ինը հարյուր յոթանասուն հազար) ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի, 2015 թվականի ընթացքում՝ 8.780.000 (ութ միլիոն յոթ հարյուր ութանասուն հազար)ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի չափով ներդրում»:
Այդ առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ առաջին անգամն է, որ կառավարությունը հստակեցնում է ներդրողի պարտավորությունները: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչության պետ Արման Սահակյանը, ըստ նոր համաձայնագրի, որ պատրաստել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչությունը, «Դվին» հյուրանոցի վերակառուցումը պետք է ամբողջությամբ ավարտվի մինչև 2016թ.
Ըստ նրա, կառավարական որոշման նախագիծն արդեն պատրաստ է, որով նոր, առավել կոշտ պահանջներ են ներկայացվում գնորդին, որը տվել է իր համաձայնությունը: Մասնավորապես, պարտավորությունները չկատարելու դեպքում գնորդը պարտավորվում է վճարել տուգանք, ավելին դրույթ կա, որով կառավարությունը իրավունք ունի վաճառել այդ գույքը լիկվիդացիոն արժեքի 20 տոկոսի չափով: «Սկզբնական պայմանագիրը գնորդի հետ շահավետ չէր ՀՀ կառավարության համար»,-ասել է Արման Սահակյանը:
2003թ. «Դվին» հյուրանոցը վաճառվեց «Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերությանը 3 մլն դոլարով: Որոշ աղբյուրներ հայտնում են, որ սեփականատերերից մեկը ռուսական էստրադայի աստղ Իոսիֆ Կոբզոնն է: Գնորդը խոստացել էր 5 տարվա ընթացքում ներդնել 30 մլն դոլար, վերածելով այն 5-աստղանի հյուրանոցի: Սակայն, մինչ օրս ոչ մի ներդրում չի արվել:

Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило новую инвестиционную программу гостиницы «Двин». Так, с целью реконструкции гостиничного комплекса «Двин» до 2016 года должны быть сделаны инвестиции в размере до $13,6 млн. В случае не выполнения инвестиций инвестор будет оштрафован в размере 6% невыполненной инвестиции в год.
Как сообщил заместитель главы управления государственным имуществом при правительстве РА Ашот Маркосян, в 2013 году предусмотрено осуществление инвестиций в размере 850 тыс долларов, в 2014 году – 3,97 млн долларов, в 2015 году – 8,78 млн долларов.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что впервые правительство уточняет обязательства инвестора.
Глава Управления по управлению госимуществом при правительстве Армении Арман Саакян ранее сообщал, что согласно новому соглашению, которое подготовило госведомство, реконструкция ереванской гостиницы «Двин» должна быть полностью завершить к 2016 году. В проекте предусмотрены новые, более жесткие требования к покупателю, который дал свое согласие. В частности, за невыполнение обязательств по инвестиционной программе, покупатель обязан будет выплатить штрафы и пении, более того, предусмотрен пункт, согласно которому, правительство имеет право продать это имущество по цене в 20% от ликвидационной стоимости. «Первоначальный договор с покупателем был невыгоден правительству Армении», – подчеркнул Арман Саакян.
В 2003 году гостиница «Двин» была продана компании «Кавказская коммуникационная группа» за 3 млн долларов. Некоторые источники сообщают, что одним из собственников этой компании является Иосиф Кобзон, звезда российской эстрады. Со стороны покупателя гостиницы были даны обещания в течение пяти лет построить пятизвездочный отель, вложив в его строительство около 30 млн долларов. Однако на сегодняшний день никаких серьезных инвестиций в проект отеля не сделано.