5 Ապրիլ 2013 - 11:40 AMT
Արդյունաբերության, որպես Հայաստանի էկոնոմիկայի գերակա ուղղության, զարգացման մասին այսօր խոսում է յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձ, քանի որ իշխանությունները 2011թ. կոնկրետ չափորոշիչներ են որդեգրել այդ առումով և հաստատել են Արտահանմանը միտված արյդունաբերական քաղաքականության ռազմավարությունը: «Արդյունաբերությունը Հայաստանում դարձել է քաղաքական կատեգորիա»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Ռազմավարության մեջ երեք փուլ է առանձնացված, որոնք պետք է ապահովեն զարգացումը 11 ուղղություններով: Փաստաթղթում ընդգրկված բոլոր ուղղությունների համար նախատեսվում են առանձին հայեցակարգեր, իսկ երեքի համար՝ կոնյակագործություն, դեղագործություն և ճգրիտ հաստոցաշինություն, դրանք արդեն մշակված են:
Ըստ նրա, կոտրվում է այն կարծրատիպը, որ կառավարությունը վատ ղեկավար է, քանի որ վերջին 2 տարիներին ակտիվորեն մասնակցում է մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: «Ինչպես ցույց տվեց կյանքը, նման համագործակցությանն այլընտրանք չկա»,-ասել է Սաֆարյանը:
Այնուամենայնիվ, Հայրենական արտադրողների միությունը արդյունաբերական քաղաքականության շրջանակներում խնդիր է դրել 2 տարում կրկնապատկել արտադրությունը: Արդյունաբերության ոլորտի աճն 2013թ. առաջին ամիսներին արդեն բավականին մեծ է: Ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվարին հանրապետությունում արտադրվել է 188 մլրդ դրամի արդյունաբերական ապրանք, ինչը 16 տոկոսով ավելի է 2012թ. նույն շրջանի ցուցանիշից: Սակայն արտահանման ծավալները դեռ զիջում են ներկրման ծավաներին: 2012թ. Հայաստանը ներկրել է 4,2 մլրդ դոլարի ապրանք, իսկ արտահանել է 1,7 մլրդ դոլարի: Սաֆարյանն առաջարկում է ուսումնասիրել ներկրման կառուցվածքը, հասկանալու համար, թե հատկապես ինչ է պետք արտադրել երկրում և ավելացնել տեղական արտադրանքը, որպեսզի ներմուծման ու արտահանման ծավալները հավասարվեն՝ դա առաջնային խնդիր է առաջիկա 2-3 տարվա համար:
Ի՞նչ է պետք անել դրա համար: Առաջինը, ըստ մասնագետի, հարկավոր է հատուկ ֆինանսական քաղաքականություն, ուղղված բանկային տոկոսադրույքների նվազեցմանը: Երկրորդը, ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծում սահմանամերձ շրջաններում, որտեղ կա մեծ ներուժ թեթև արդյունաբերության զարգացման համար: Կարևորագույն քայլերից մեկն է ներդրումային մթնոլորտի բարելավումը հավասար մրցակցության հաշվին, ինչը թույլ կտա ներդրումների ծավալը երկրում ավելացնել:

О развитии промышленность, как приоритетного направления экономики Армении, сегодня говорит каждое официальное лицо, поскольку власти страны с 2011 года взяли конкретные ориентир в этом направлении и утвердили Стратегию экспортоориентированной индустриальной политики. «Промышленность стала политической категорией», – заявил сегодня на встрече с журналистами председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян.
В стратегии обозначены три этапа, которые обеспечат развитие по 11-ти отраслевым направлениям. Для всех включенных в документ направлений предусмотрены отдельные концепции, и по линии первых трех из них – коньячного дела, фармацевтики и точной инженерии, они уже разработаны.
По его мнению, ломается тот стереотип, что правительство является плохим руководителем, поскольку в последние два года активно принимает участие в реализации совместных с частным сектором программах. «Как показала жизнь, такому сотрудничеству нет альтернативы», – подчеркнул Сафарян.
Тем не менее, Союз отечественных производителей в рамках реализации индустриально политики поставил перед собой задачу: в ближайшие 2 года увеличить местное производство. Динамика роста сферы промышленности уже за первые два месяца 2013 года фиксирует неплохой рост. По итогам января-февраля текущего года в республике было произведено промпродукции на 188 млрд драмов, что на 16% больше аналогичного периода 2012 года. Однако объемы экспорта все еще уступают объемам импорта. В 2012 году Армения импортировала продукции на 4,2 млрд долларов, а вот экспортировала на 1,4 млрд долларов. В связи с этим Сафарян предлагает изучить структуру импорта, чтобы понять, какую именно продукцию можно производить в стране и увеличить местное производство, чтобы сравнять объемы импорт с экспортом – это первоочередная задача на ближайшие 2-3 года.
Что же для этого надо? Во-первых, по словам промышленника, необходима финансовая политика по снижению банковских процентных ставок. Во-вторых, создание свободных экономических зон в приграничных районах, где есть большой потенциал для развития легкой промышленности – текстиля, изготовления ковров, пошива обуви. Одним из важнейших шагов является улучшение инвестиционного климата за счет обеспечения равной конкуренции, что позволит привлечь в страну больше инвестиций.