Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) մտադիր է պարզաբանել իրավիճակը, կապված ավիատոմսերի գների բարձրացման հետ «Արմավիայի» սնանկության ֆոնի վրա: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հատյնել հակամենաշնորհային մարմնում, այսօր ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանձնարարել է խորհրդակցություն գումարել և ուսումասիրել, արդյոք այդ ոլորտում առկա է մրցակցության խախտում թե խնդիրը այլ պետմարմինների իրավասության ոլորտում է:
Պետական մարմնում հավելել են, որ Հայաստանի ավիացիոն շուկայի հետազոտության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ԶԼՄ-ների հրապարակումներով և քաղաքացիների բողոքներով ավիատոմսերի գների բարձրացման վերաբերյալ:
«Արմավիայի» ավիաընկերության սնանկության հետ կապված պատմությունը նոր զարգացում է ստանում: «Արմավիայի» թռիչքների դադարեցումից հետո մյուս ավիաընկերությունները թանկացրել են Հայաստանից ՌԴ տոմսերը: Մասնավորապես, ապրիլի 2-ին ռուսական «Աերոֆլոտը» 80 եվրոյով թանկացրել է տոմսերը Հայաստանից բոլոր ուղղություններով:
Փորձագետները պարզաբանում են, որ հայ պաշտոնյաները չունեն ճնշման մեխանիզմներ, իսկ դա նշանակում է, որ օտարերկրյա ավիաընկերությունները կարող են փոխել գները ըստ ցանկության, հայտնում է «ՄԻՐ 24» հեռուստաալիքը: Պաշտոնյաներն իրենց հերթին խոստանում են շտկել իրավիճակը: «Ես գտնում եմ, որ ավիաընկերությունները, որոնք վաղեմի գործընկերային հարաբերություններ ունեն Հայաստանի հետ և լուրջ երկարաժամկետ զարգացման պլաններ, չպետք է բարձրացնեն գները, օգտվելով իրավիճակից»,-հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը:
Ապրիլի 1-ին փոխադրողը հայտարարեց իր գործունեությունը դադարեցնելու և սնանկության գործընթաց սկսելու մասին: Մինչդեռ, այդ ավիաընկերության տոմսերը գնված են մինչև հոկտեմբերի 26-ը: Արդեն գնված տոմսերի գումարը կսկսեն վերադարձնել ապրիլի 11-ին:

8 Апрель 2013 - 12:29 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении намерена выяснить ситуацию с возможным повышением цен на авиабилеты на фоне процедуры банкротства авиакомпании «Армавиа». Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в антимонопольном органе, сегодня глава ГКЗЭК Артак Шабоян поручил созвать совещание и разобраться, имеет ли место нарушение конкуренции в этой сфере или же проблема находится ведении других госорганов.
В ГКЗЭК также добавили, что необходимость исследования авиационного рынка Армении обусловлена публикациями в ряде СМИ и поступившими в госорган жалобами со стороны граждан о повышении цен на авиабилеты.
История с банкротством армянской авиакомпании «Армавиа» получила новый виток развития. Сразу после отмены всех рейсов армянского перевозчика иностранные фирмы повысили цены на билеты в Россию. В частности, 2 апреля во второй половине дня российский «Аэрофлот» на 80 евро повысил стоимость авиабилетов в Армении по всем направлениям.
Эксперты объясняют – механизмов давления у армянских чиновников нет. Это значит, что иностранные авиакомпании вольны менять цены по своему усмотрению, сообщает телеканал «МИР 24».
В свою очередь чиновники обещают разобраться в ситуации. «Я считаю, что авиакомпании, у которых давние партнерские отношения с Арменией и у которых есть серьезные долгосрочные планы развития, не должны, пользуясь ситуацией, повышать цены», – заявил заместитель министра экономики Армении Ара Петросян. 1 апреля перевозчик заявил о прекращении своей деятельности и о начале процедуры банкротства. Между тем, билеты этой авиакомпании раскуплены до 26 октября. Деньги за уже приобретенные билеты «Армавиа» начнет возвращать 11 апреля.