Հետաձգվում է Իսրայելի պատվիրակության այցը Թուրքիա քննարկելու համար դրամական փոխհատուցման չափը, որը Իսրայելը կվճարի Mavi Marmara նավում զոհվածների ընտանիքներին: Այն հետաձգվել է ապրիլի 11-ից ապրիլի 22-ը թուրքական կողմի խնդրանքով:
Այն բանից հետո, երբ Նեթանյահուն ներողություն խնդրեց Էրդողանից թուրք քաղաքացիների մահվան համար, Իսրայելը ձգտում է որքան հնարավոր է շուտ կարգավորել հարաբերությունները: Թուրքիան, հակառակը, չի շտապում և դեսպանների ժամանումը Անկարա ու Թել Ավիվ նույնպես հետաձգվում է: Հավանաբար, պատճառն այն է, որ Mavi Marmara տուժածները պատրաստ չեն ետ կանչել դատարան ներկայացրած իրենց հայցերը, ինչպես դա պահանջում է Նեթանյահուի ու Էրդողանի միջև համաձայնությունը:

9 Апрель 2013 - 07:10 AMT
Откладывается визит израильских представителей в Турцию для обсуждения величины денежной компенсации, которую Израиль выплатит семьям погибших на Mavi Marmara. Он перенесен с 11-го на 22-е апреля по просьбе турецкой стороны.
После того, как Нетаниягу принес извинения Эрдогану за гибель турецких граждан на судне, направлявшемся в Газу, Израиль стремится как можно быстрее нормализовать отношения. Турция, напротив, не торопится, и прибытие послов в Анкару и Тель-Авив также откладывается. Возможно, причина в том, что пострадавшие на Mavi Marmara не готовы отозвать свои иски в суд, как того требует соглашение между Нетаниягу и Эрдоганом.