10 Ապրիլ 2013 - 08:49 AMT
Արժեթղթերի ամերիկյան հանձնաժողովը (SEC) հարցում է ուղարկել Vimpelcom ընկերությանը, որը ԱրմենՏելի սեփականատերն է, Իրանի ու Հայաստանի միջև անցկացված կապի մայրուղային մալուխի վերաբերյալ, գրում է Cnews.ru-ն:
Հարցման պատճառն այն է, որ Vimpelcom-ի բաժնետոմսերը ներկայացված են Նյու Յորքի բորսայում, իսկ Իրանը ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից համարվում է ահաբեկչությունը ֆինանսավորող երկիր, որի հանդեպ սահմանված են միջազգային պատժամիջոցներ:
Կապի հիմնական մալուխը, որը Հայաստանի համար համաշխարհային ցանցին միանալու ուղիներից մեկն է, պատկանում է ԱրմենՏել ընկերությանը:
Vimpelcom-ը հաստատել է ԱրմենՏելի մոտ Իրանի պետական Telecommunications Company of Iran-ի հետ մայրուղային կապուղու առկայությունը: Երկու երկրների միջև թրաֆիկի փոխանակումից բացի, այժմ բանակցություններ են ընթանում այն մասին, որ TCI կարողանա թրաֆիկ փոխանակել աշխարհի այլ երկրների հետ ԱրմենՏելի ցանցով: Անցյալ տարի ԱրմենՏելն աշխատել է 720 հազար դոլար TCI հետ պայմանագրից, ընկերության մաքուր եկամուտը կազմել է 600 հազար դոլար:
Ընկերությունը հաստատել է, որ Vimpelcom-ը ներկայացուցչություն չունի Իրանում, ակտիվներ չունի այնտեղ և չի առաքում սարքավորումներ ու տեխնոլոգիաներ այդ երկիր: Վերջապես, Vimpelcom-ն ամերիկյան ընկերություն չէ, և նրա վրա չեն տարածվում ԱՄՆ կողմից սահմանված պատժամիջոցները:
Իրան-Հայաստան ինտերնետ կապի կապուղի ունի նաև GNC Alfa ընկերությունը, իսկ անցյալ տարի այն ձեռք բերվեց «Ռոստելկոմի» կողմից: Սակայն «Ռոստելեկոմը» մի քանի տարի առաջ ապացուցակում կատարեց Նյու Յորքի բորսայի հետ, ուստի նամակագրությունը SEC հետ օպերատորին չի սպառնում:

10 Апрель 2013 - 07:52 AMT
Американская комиссия по ценным бумагам (SEC) направила в Vimpelcom (собственник АрменТел) запрос на раскрытие информации относительно магистрального канала связи, проложенного между Арменией и Ираном, пишет Cnews.ru.
Причина запроса – акции Vimpelcom котируются на Нью-Йоркской фондовой бирже, a Иран считается Госдепартаментом США страной, финансирующей терроризм, в отношении которой применяются международные санкции.
Магистральный канал связи, который является одним из путей подключения Армении к всемирной сети, принадлежит компании АрменТел.
В ответе Vimpelcom подтвердил наличие у Арментел магистрального канала связи с государственной Telecommunications Company of Iran. Помимо обмена трафиком между двумя странами, сейчас идут переговоры о том, чтобы TCI имела возможность обмениваться трафиком с другими странами мира через сеть Арментела. В прошлом году Арментел заработал на контрактах с TCI $720 тыс., чистая прибыль компании составила $600 тыс.
Компания подчеркнула, что Vimpelcom не имеет представительств в Иране, не владеет там какими-либо активами и не поставляет туда какого-либо оборудования и технологий. Наконец, Vimpelcom не является американской компанией, а потому на нее не распространяются санкции, введенные США.
Магистральный канал интернет-связи Иран-Армения есть также у компании GNC Alfa, в прошлом году приобретенной «Ростелекомом». Но «Ростелеком» несколько лет назад провел делистинг с Нью-Йоркской биржи, а потому переписка с SEC по данному вопросу оператору не грозит.